Firany do domu. Czym kierować się przy wyborze?

Firany oraz zasłony należą do najpopularniejszych dekoracji okiennych, które można spotkać niemal w każdym polskim domu. Odpowiednio dopasowane będą stanowiły nie tylko idealną ozdobę wnętrza, spójną ze stylem aranżacyjnym pomieszczenia, ale również wyróżniały się funkcjonalnością. Firany do domu wykorzystywane są nie tylko w celu ozdoby wnętrz, ale również po to, by przesłaniały okna i chroniły mieszkania przed ciekawskim okiem sąsiadów lub przechodniów. Ze względu na to, że obecnie oferta firan jest niezwykle zróżnicowana, wiele osób nie wie do końca, czym powinny kierować się przy ich wyborze. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu firan do domu? Podpowiadamy.

Jaką długość firan do domu wybrać?

Wśród elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, wybierając firany do domu, można wymienić ich długość. W każdym pomieszczeniu możemy wykorzystać nieco inne wymiary tych elementów. Do wyboru mamy firany gotowe krótkie, które sięgają do parapetu, a także długie modele aż do ziemi. Szerokość firan powinna być dopasowana z kolei do szerokości okna, które mają zdobić. Długość zaś warto dostosować do typu pomieszczenia, a także jego aranżacji. 

Zazwyczaj w salonach wykorzystuje się długie firany sięgające aż do ziemi, dzięki czemu mogą one przesłaniać często nieestetyczne grzejniki i optycznie rozjaśniać wnętrze. Krótkie firanki również z powodzeniem można wykorzystać w salonie, jeżeli na przykład przy oknie nie znajduje się kanapa, komoda bądź inny mebel. Krótkie firanki świetnie sprawdzają się również w kuchni, a także pokoju dziecięcym. W sypialni równie często wykorzystuje się długie, jak i krótkie modele.

Jaki fason firan do domu wybrać?

Ze względu na to, że obecnie oferta firan jest niezwykle zróżnicowana i elementy te dostępne są w szerokiej gamie wzorów, kolorów, a także fasonów, warto zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać, wykorzystując w dekoracji pomieszczenia właśnie firany. Klasyczne firanki wykonane z lejącego materiału świetnie komponują się niemal z każdym stylem aranżacyjnym. Oznacza to, że mogą zrobić zarówno nowoczesne, tradycyjne, rustykalne, jak i bogato zdobione pomieszczenia. 

Firany panele z kolei, które tworzą na oknie określoną kompozycję i świetnie sprawdzają się jako centralna dekoracja pomieszczenia, w którym nie można wykorzystać wielu ozdobnych elementów, a więc na przykład w kuchni lub w niewielkich pokojach. Modele zdobione na przykład złotymi lub srebrnymi nićmi z kolei świetnie wpisują się w klimat wnętrz zaaranżowanych w stylu glamour. Tradycyjne wersje wyróżniające się wzornictwem nawiązującym do stylu ornamentalnego czy kwiatowej stylistyki, warto wykorzystać w klasycznych pomieszczeniach.

Jaki kolor firan do domu wybrać?

Mimo że właściciele mieszkań najczęściej stawiają na firanki w odcieniach bieli, śmietanki, beżu lub ecru, to jednak oferta takich elementów jest znacznie bardziej zróżnicowana, dzięki czemu dobierając firany, możemy postawić również na model w nieco mniej standardowym odcieniu. Zwłaszcza wersje zdobione mogą wyróżniać się kilkoma różnymi odcieniami, a więc na przykład mieszanką bieli i szarości lub bieli i beżu. Taka dekoracja z pewnością nie pozostanie niezauważona przez domowników, jak i gości i może stanowić świetną alternatywę dla tradycyjnych białych modeli.

Z jakiego materiału wybrać firany do domu?

Wybierając firany do domu, warto zastanowić się nad tym, z jakiego materiału powinien być wykonany taki model. Obecnie na rynku mamy do wyboru wersje żakardowe, woalowe czy batystowe. Te pierwsze to najbardziej klasyczne modele tkane na krośnie, które są zdobione różnorodnymi, bogatymi wzorami, a materiał ten jest wysoce przepuszczalny. W zależności od wzornictwa wybranego modelu mogą one nieco przyciemnić wnętrze, gwarantując prywatność w pomieszczeniu lub posiadać zwiewny i delikatny motyw, wpuszczający do mieszkania sporo światła. 

Firany woalowe są niezwykle delikatne i zazwyczaj pozbawione dodatkowych zdobień. Świetnie wpisują się w klimat zarówno nowoczesnych, minimalistycznych, jak i klasycznych wnętrz i wpuszczają do wnętrza sporo światła. Firany batystowe z kolei delikatnie rozpraszają promienie słoneczne, przyciemniając wnętrze.