Urządzając dowolne pomieszczenie, niezależnie od tego czy jest to kuchnia, sypialnia, salon czy przedpokój, zwracamy dużą uwagę na wykorzystane w jego aranżacji meble czy kolory ścian. Bardzo często jednak zapominamy o tym, że również detale są nieodłącznym elementem takich przestrzeni i mogą one istotnie wpływać na ich wygląd. Do takich niepozornych akcesoriów, o których powinniśmy pamiętać podczas aranżacji dowolnego pomieszczenia, należą gałki do mebli. Dobrze, by zapewniały one wygodną i intuicyjną obsługę szafek, a jednocześnie były dopasowane do aranżacji wnętrza. Jak wybrać gałki do mebli? Podpowiadamy.
Rodzaje gałek do mebli
Gałki meblowe to klasyczne uchwyty, które od wielu lat cieszą się dużą popularnością i są chętnie wykorzystywane zarówno w meblach pokojowych, jak i kuchennych. Obecnie dostępne są one w szerokiej gamie różnych rozmiarów oraz materiałów i kolorów. Dzięki temu z łatwością możemy dopasować je do dowolnego stylu aranżacyjnego, a także naszych osobistych preferencji. Gałki do szafek mogą stanowić zarówno dekorację mebla, jak i tworzyć z nim spójną całość.
Najpopularniejsze rodzaje gałek to wersje drewniane, z metalu, a także tworzyw sztucznych. Zaletą, która wyróżnia gałki meblowe, jest fakt, iż pasują one do wszystkich stylów aranżacyjnych, a ich montaż jest niezwykle prosty. Wystarczy tylko wywiercić w szafce odpowiedni otwór, oczyścić go, a następnie za pomocą wkrętu i śrubokręta zamocować uchwyt. Poszczególne modele, dostępne na przykład na: https://sklep.merkuryam.pl/GALKI-c31 różnią się także wielkością. Do wyboru mamy zarówno większe, jak i mniejsze gałki. Ich rozmiar powinien być uzależniony od naszych indywidualnych preferencji i funkcjonalności konkretnego mebla, a także jego wielkości tak, aby był proporcjonalnie dopasowany do rozmiarów drzwiczek.
Jak dopasować gałki meblowe do aranżacji wnętrza?
Wybierając gałki do mebli, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich design, aby były one dopasowane do aranżacji wnętrza. Tego typu uchwyty są chętnie wykorzystywane zarówno w meblach pokojowych, jak i kuchennych. Świetnie wpisują się zwłaszcza w klasyczną stylistykę, choć doskonale pasują również do klimatu retro. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by takie elementy wykorzystać także w nowoczesnych, rustykalnych czy loftowych wnętrzach. W klasycznych pomieszczeniach warto postawić na zdobione, żłobione białe lub czarne gałki. Z kolei w rustykalnych pięknie prezentują się modele w kolorze frontu, a więc do drewnianych mebli warto dopasować drewniane gałki. Z kolei do białych szafek, modele w identycznym odcieniu.
W nowoczesnych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się wykonane z tworzyw sztucznych wersje. Nowoczesne gałki do mebli mogą być wyprodukowane z metalu. Na przykład czarne metalowe modele idealnie współgrają ze stylistyką loft i industrialną. W pomieszczeniach glamour warto z kolei wykorzystać bogato zdobione gałki do mebli, a także te imitujące naturalne materiały, takie jak marmur. W takich pomieszczeniach warto postawić na modele w kolorze złota, srebra lub mosiądzu, dopasowane na przykład do pozostałych dekoracji, takich jak ramy luster, lampy czy świeczniki.
Na co zwrócić uwagę wybierając gałki do mebli?
Nowoczesne gałki do mebli dostępne są w szerokiej gamie różnych kolorów, rozmiarów i materiałów. Dzięki temu z łatwością znajdziemy model, który spełni nasze oczekiwania. Wybierając taki produkt, zwróćmy jednak szczególną uwagę na jego rozmiar, aby uchwyt dobrze leżał w dłoni. Pamiętajmy, że gałki będziemy wykorzystywali codziennie, użytkując meble. Dlatego powinny być one dopasowane zarówno do wielkości i kształtu mebla, jak i jego przeznaczenia, a także naszych indywidualnych preferencji.
Większe uchwyty lepiej sprawdzają się w ciężkich meblach, takich jak szafy. Z kolei mniejsze modele gałek warto wykorzystywać na przykład w szufladach komód czy mebelkach dziecięcych. Rozmiar gałek do mebli odgrywa duże znaczenie zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych. Zbyt duża lub zbyt mała gałka meblowa, może zaburzać estetykę wnętrza, a także powodować problemy przy otwieraniu mebla. Ważny jest również materiał wykonania takich uchwytów. Dobrze, by były one wytworzone z wysokiej jakości surowców, które wyróżniają się trwałością i estetyką.