Gdzie najlepiej sprawdzi się wielopiła?

Precyzyjna obróbka drewna wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Jednym z nich jest powszechnie stosowana w przedsiębiorstwach produkcyjnych wielopiła. Zapewnia bardzo wysoką efektywność pracy i dokładność cięcia. Zobacz, jakie jest główne zastosowanie wielopiły i do czego jeszcze może się przydać!

Wielopiła – królowa maszyn stolarskich

W każdym zakładzie wykorzystującym do produkcji mniejsze kawałki drewna z reguły zachodzi potrzeba ich precyzyjnego przycinania do ustalonych rozmiarów. Z zadaniem tym można poradzić sobie na różne sposoby. Stolarze-amatorzy, entuzjaści prac DIY, mogą bazować na prostych piłach tarczowych i ręcznych przycinarkach do drewna. Jeśli jednak wolumen drewna jest spory, trzeba zainwestować w profesjonalne maszyny stolarskie

Wielopiła to narzędzie stolarskie wyposażone w stół odbiorczy i podawczy, piły tarczowe, tuleje i sprzęg. Nowoczesne modele mogą być sterowane za pomocą oprogramowania CAD, co przekłada się na wysoką efektywność i dokładność pracy. Zgodnie z nazwą wielopiła do drewna zbudowana jest z wielu części tnących, dzięki jest w stanie przecinać jeden większy blok drewna na kilka różnych formatów. W zależności od sposobu przesuwania surowca wyróżniamy m.in. wielopiły gąsienicowe, w których drewno przesuwa się dzięki mechanizmowi gąsienic i jedno- bądź dwuwałowe, których konstrukcja oparta jest na wałach obrotowych. 

Do czego stosujemy wielopiły?

Wykonanie w tym samym czasie wielu równoległych i precyzyjnych cięć w materiale to główne zadanie wielopiły. Pod tym względem urządzenie to jest absolutnie niezastąpione, zwłaszcza że umożliwia modyfikowanie grubości cięcia, a cały proces jest niezwykle szybki. W związku z tym, że piły tarczowe mogą być także regulowane, wielopiła do desek staje się bardzo uniwersalnym narzędziem stolarskim, które może być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba profesjonalnej obróbki drewna. 

Maszyny te stosowane są zarówno w przemyśle; przy produkcji mebli i materiałów drewnianych, jak i przez stolarzy i specjalistów reprezentujących niszowe branżowe, np. producentów części do instrumentów. Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność częstego przycinania elementów drewnianych, najlepiej na wiele mniejszych formatów, wielopiła będzie po prostu niezastąpiona. Inwestycja w nią oznacza natychmiastowy skok jakościowy, ale także umożliwia znaczną oszczędność czasu pracy.