Jak dbać o białą pościel?

Biała pościel 160×200 cm to popularny element wyposażenia sypialni — zarówno tych domowych, jak i hotelowych. Jak sprawić, by na długi czas zachowała swoją piękną, śnieżnobiałą barwę i nie zaczęła żółknąć? Podpowiadamy!

Jak dbać o białą pościel?

Pościel 160×200 cm w białym kolorze ma całe mnóstwo zalet. Przede wszystkim, daje poczucie czystości, świeżości, porządku i harmonii. Pozwala się zrelaksować i ukoić nerwy po długim, stresującym dniu. Jak pokazują wyniki badań, osoby śpiące w białej pościeli mają ciekawsze sny. Poszewki w tym kolorze są niezwykle uniwersalne i pasują do sypialni zaaranżowanych w różnych stylach — czy to klasycznym, czy rustykalnym lub minimalistycznym.

Biała pościel 160×200 cm to także nieodłączny element wyposażenia niemalże każdego pokoju hotelowego. Wynika to z tego, iż prezentuje się ona niezwykle elegancko, sprawiając wrażenie czystej oraz świeżej. Komplety pościeli hotelowej produkuje się najczęściej z bawełny lub adamaszku. Są to bowiem materiały odporne na działanie wysokich temperatur i łatwe w prasowaniu.

Biała pościel 160×200 cm z czasem może zacząć żółknąć. Wynika to z jej nieprawidłowego przechowywania i nie używania przez dłuższy czas. Na powierzchni poszewek zaczyna się wówczas gromadzić kurz oraz pochodząca z powietrza wilgoć. Skutkiem tego jest ich stopniowe odbarwianie się. Aby tego uniknąć, najlepiej posiadać 2, maksymalnie 3 zestawy pościeli i regularnie je zmieniać. Drugą przyczyną żółknięcia białych poszewek jest zbyt częste ich użytkowanie w połączeniu z zaniedbywaniem ich higieny. W czasie snu do czynienia mamy z łuszczeniem się naskórka oraz poceniem ciała. Wydzieliny te są wcierane w pościel, czego skutkiem jest jej zabrudzenie oraz powstawanie nieestetycznych przebarwień. Co więcej, śpiąc w brudnej pościeli można się narazić na rozwój uczuleń, alergii oraz chorób skóry czy oczu. Wynika to z tego, iż na powierzchni poduszek oraz kołder gromadzą się roztocza oraz drobnoustroje, które bardzo szybko rozmnażają się i rozwijają w wilgotnym, ciepłym środowisku, z jakim mamy tam do czynienia. Optymalna częstotliwość prania białej pościeli to co około 2 tygodnie.

Przepis na idealnie wypraną białą pościel.

W jaki sposób powinna być prana biała pościel 160×200 cm? W pierwszej kolejności należy pamiętać o odpowiedniej segregacji prania. Poszewki w białym kolorze nie mogą być prane razem z barwnymi ubraniami czy ręcznikami. Wynika to z tego, iż taka pościel jest niezwykle wrażliwa na inne kolory, skutkiem czego może być przenikanie cząsteczek barwników z innych tkanin. Następna bardzo ważna kwestia to odpowiednia temperatura prania białej bielizny pościelowej. Najlepiej, aby nie przekraczała ona 40 stopni Celsjusza. Skuteczność prania takiej pościeli zależy od jakości wykorzystanych do tego celu detergentów. Znacząca część z nich jest dedykowana praniu w niskich temperaturach. Piorąc białą pościel w wysokiej temperaturze można się narazić na jej szarzenie lub żółknięcie. Jeżeli chodzi o wirowanie, najlepiej z niego zrezygnować, a jeżeli nie jest to możliwe — ustawić możliwie jak najniższe obroty. Jakiego rodzaju środki najlepiej nadają się do prania białych poszewek? Wybierając je, szczególną uwagę należy zwrócić na ich skład. Godne polecenia są w szczególności delikatne proszki czy kapsułki. Co do płynu do płukania, nie powinien on posiadać właściwości zmiękczających. Warto postawić na produkt dedykowany białym tkaninom. Posiada on bowiem unikalne właściwości chroniące kolor.  Jeśli na powierzchni białej pościeli pojawiły się plamy, najwygodniej będzie się ich pozbyć przy pomocy wybielacza. Uwaga! Należy go aplikować miejscowo, nie na całą powierzchnię kołdry czy poduszki.

Gdy z czasem biała pościel 160×200 cm pożółkła, można ją spróbować wybielić przy pomocy domowych sposobów. Jeden z nich polega na całonocnym moczeniu poszewek w ciepłej, posolonej wodzie lub zsiadłym mleku. Rano wystarczy wypłukać pościel i wyprać ją w pralce. Kolejna metoda opiera się o wypranie bielizny pościelowej z dodatkiem octu, soku z cytryny, sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia.