Jak prawidłowo dobrać rolety dzień noc do konkretnego typu okna?

Rolety dzień noc, są coraz częściej wybieranym typem zasłon okien. Spełniają funkcję nie tylko praktyczną, ale także stanowią element wystroju wnętrza. Decydując się na ten rodzaj rolet, istotne jest, aby odpowiednio dobrać daną zasłonę do konkretnego rodzaju okna. W tym poradniku doradzimy, na co zwracać uwagę podczas wyboru, przedstawiając praktyczne wskazówki mające za zadanie ułatwić decyzję. 

Wymiar rolety dzień i noc – na co zwracać uwagę? 

Podstawowym elementem przed wyborem rolety typu dzień noc jest dokonanie pomiarów. Wymiary mogą jednak różnić się w zależności od danego typu rolety czy okna. Najpopularniejszymi rodzajami są:

  • rolety mini
  • rolety plisowane
  • rolety wolnowiszące 
  • rolety w kasecie
  • rolety do okien dachowych

Jak wybrać rolety mini? 

Do najpopularniejszych rodzajów rolet dzień noc zaliczyć można rolety mini. Są one najczęściej stosowane we wnętrzach pomieszczeń. Aby prawidłowo dobrać rozmiar rolety mini do okna, należy zmierzyć szerokość samej szyby oraz szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi. Do drugiego wyniku dodaje się około 5 centymetrów, aby roleta była nieco szersza niż szyba, ale nie zasłaniała klamki.

Wybór rolety w kasecie

Wybierając rolety dzień noc w kasecie, należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej oraz wysokość wnęki okiennej. Do szerokości wnęki dodaje się od 4 do 30 centymetrów, aby roleta była nieco szersza niż wnęka okienna. Wysokość rolety powinna być większa niż wysokość okna, aby umożliwić mocowanie mechanizmu rolety. W niektórych przypadkach może być konieczne stworzenie rolety na wymiar. Warto więc skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. W wielu jednak przypadkach bez problemu sprawdzą się rolety dzień noc standardowe wymiary.

Rolety do okien dachowych

Rolety dzień noc do okien dachowych to również dobre rozwiązanie pozwalające regulować poziom zaciemnienia pomieszczenia. Aby dobrać właściwy rozmiar rolety do okna dachowego, należy zmierzyć szerokość i wysokość samej szyby. Niekiedy w tym przypadku wymagana jest konsultacja z producentem bądź sprzedawcą, aby precyzyjnie dopasować roletę do danego okna na poddaszu. Warto jednak zdecydować się na to rozwiązanie. Pozwoli nam ono zarówno chronić pomieszczenie w upalne słoneczne dni przed nadmiernym przegrzewaniem, a w chłodniejsze dni stanowić będzie dodatkową warstwę chroniącą przed uciekaniem ciepła

Okna dzień noc – podsumowanie 

Funkcjonalne, nowoczesne i estetycznie wyglądające rolety dzień noc cieszą się dużą popularnością ze względu na swój wielofunkcyjny charakter. Co więcej, sam ich montaż nie należy do specjalnie skomplikowanych zadań, co jest ich dodatkową zaletą. Tego typu rolety spełniają swoją funkcję, pozwalając na niemal całkowite zaciemnienie pomieszczenia, z tego też względu sprawdzą się w m.in. salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, a nawet łazience

Prawidłowo wybrana roleta dzień noc pozwala poprawić komfort i styl Twojego pokoju. To także łatwość użytkowania oraz montażu, w którym pomoże Ci instrukcja obsługi. W razie konieczności możesz zasięgnąć porady eksperta. 

Artykuł Sponsorowany