Jak samodzielnie zaprojektować i wykonać biurko krok po kroku?

Przeglądając ofertę sklepową, nietrudno zauważyć, że w większości z nich towar jest bardzo podobny. Dotyczy to nie tylko sklepów z odzieżą, ale też sklepów z meblami. My dziś skupimy się na meblach. Rzecz jasna można zakupić ciekawe modele, jednak często ich cena odstrasza. Dziś doradzimy Wam jak wykonać stylowe i nowoczesne biurko i to samodzielnie. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.

Od czego zacząć?

Przyjęło się, że po biurko jedziemy do sklepu meblowego bądź zamawiamy wybrany model w sklepie internetowym, ale tak wcale nie musi być. Możemy wykazać się odrobiną kreatywności i wykonać biurko samodzielnie. Takie rozwiązanie sprawi, że zaoszczędzimy, poczujemy satysfakcję, ale też dostosujemy model mebla do naszych oczekiwań. Oczywiście na początek musimy ustalić miejsce, gdzie będzie umieszczone biurko. Trzeba też wybrać wymiary oraz zastanowić się, jak duży blat jest nam potrzebny. Może się np. okazać, że przyda się dodatkowe miejsce na akcesoria, które chcemy mieć pod ręką. Trzeba wybrać miejsce, gdzie na 100% umieścimy biurko. Ważna jest także wysokość i tutaj polecamy Wam wykonanie biurka na wysokość 75 cm, chyba, że jesteście bardzo wysocy, to wtedy lepiej skonstruować blat na wysokości 85 cm. Kolejnym ważnym aspektem jest głębokość biurka i dla biurka pod komputer wynosi ona ok. 80 cm. To nadal nie wszystko, bo trzeba oczywiście wybrać materiał. Czas poznać, jakie mamy możliwości.

Z jakiego materiału wykonać biurko?

Biurko możemy wykonać z litego drewna. W końcu jest ono trwałe, ale też eleganckie. Polecamy sosnę bądź buk. Oczywiście można wybrać drewno już zaimpregnowane. Co ciekawe, możecie zmienić jego estetykę, malując powierzchnię wybraną farbą czy też bejcą. Jeżeli szukacie materiału tańszego, to polecamy Wam sklejkę, która swoją drogą jest lżejsza od drewna, przy czym pamiętajcie, aby wybierać grubszą sklejkę (18 mm). Polecamy Wam modele odporne na wodę, zarysowania i zabrudzenia, które są nieco droższe od zwykłej sklejki, ale nadal dużo tańsze od drewna. Dla miłośników filozofii no waste polecamy palety. Można z nich skonstruować całe biurko. Wystarczy tylko ułożyć je w formie wieży, następnie skleić i tu przyda się klej konstrukcyjny. Jeżeli wykonacie paletowe schodki, to zyskacie dodatkowo półki. Wyobraźcie sobie, że z zaledwie trzech palet można skonstruować klasyczne biurko. Na blacie można potem położyć materiał maskujący. Oczywiście pamiętajcie, aby wcześniej ujednolicić powierzchnię. Warto ją oczyścić, wyszlifować papierem ściernym o dużej albo średniej gramaturze, a na końcu pomalować lakierem i już świetny efekt gwarantowany.

Jak wykonać nogi biurka?

Czas przygotować nogi. W końcu są one ważną konstrukcją i ich zadaniem jest utrzymanie całego ciężaru. Możecie zastosować kozły. Wtedy wystarczy tylko zamontować na nich blat, stosując kleje konstrukcyjne. Kozły są bardzo tanie i można je nabyć w każdym markecie budowlanym. Jeżeli chcecie wykonać większe biurko, to przyklejcie jeszcze jednego kozła pośrodku. Również z palet możecie wykonać klasyczne nogi. W tym przypadku wystarczy tylko przymocować blat na boczną konstrukcję. W myśl zasady, że życie należy sobie ułatwiać, a nie utrudniać, nie musicie wykonywać samodzielnie nóg. Możecie wykorzystać np. stare łóżko dziecięce, którego rama będzie stanowić stelaż na pulpit. Nogi drewniane czy metalowe możecie zakupić w każdym markecie budowlanym. Możecie też samodzielnie wykonać nogi z desek drewnianych. Jeżeli macie stare regały, to także one mogą być bazą. Wystarczy tylko zamontować blat i gotowe. Jeżeli lubicie minimalizm, to nie potrzebujecie żadnych nóżek, gdyż blat możecie zamontować na wspornikach.

Co jeszcze potrzebujemy, aby wykonać biurko?

Gdy już wybierzecie materiał na nogi, wystarczy tylko połączyć je z blatem przy zastosowaniu kleju konstrukcyjnego, ale też gwoździ. Do wywiercenia otworów przyda się wiertarka, a do wbicia kołków – młotek. Wyrównać powierzchnię możecie dzięki szlifierce. Możecie również ozdobić biurko wykonując ciekawe frezowania, a następnie pomalować je na wybrany przez siebie kolor. Świetny efekt gwarantowany.