Jakie wybrać płytki do łazienki? Cenne wskazówki

Każdy z nas kto musiał wyremontować łazienkę, stał przed bardzo trudnym wyborem, jakie płytki łazienkowe wybrać? Trudno szybko nam podjąć taką decyzję, gdyż oferta w sklepach jest bardzo szeroka. Producenci płytek ceramicznych prześcigają w coraz to nowszych wzorach i propozycjach, by zaspokoić gusta i oczekiwania klientów. Jeżeli nie mamy pomysłu, na jakie płytki do łazienki powinniśmy się zdecydować, to warto w pierwszej kolejności zrobić rozpoznanie w tym temacie.

Może nam pomóc w tym wiele portali internetowych zajmujących się branżą wnętrzarską. Możemy poszukać inspiracji łazienkowych, sprawdzić jaki styl najbardziej nam się podoba i przykuwa naszą uwagę. Warto też odwiedzić salony łazienkowe, gdzie znajdziemy gotowe aranżacje całych łazienek. To jest bardzo pomocne, by móc zwizualizować sobie, jak dane kafle będą się prezentować w naszej łazience. W magazynach wnętrzarskich znajdziemy natomiast zazwyczaj to, co jest aktualnie najmocniejsze, czy na topie. Warto iść z duchem czasu, ale decydujemy na siłę o zakupie czegoś, co tam naprawdę nam się nie podoba, a jest modne. Przede wszystkim to my mamy czuć się dobrze we wnętrzu i to musi być nasz priorytet podczas podejmowania decyzji zakupowe.

W jakim rozmiarze kupić płytki?

Swego czasu towarzyszyło mocne przekonanie, że płytki do małej łazienki również powinny być w niewielkich rozmiarach. Jednak nic bardziej mylnego. Do łazienek nawet o niedużej powierzchni możemy zdecydować się na kafle w troszkę większym rozmiarze. Dzięki temu uzyskamy, efekt przestronności, jednej płaszczyzny, co optycznie powiększy nasze wnętrze. Marzy Ci się ten efekt? Sprawdź płytki łazienkowe na Home100.pl i wybierz te o większym wymiarze.

Drugim bardzo ważnym walorem takiego rozwiązania jest to, że przy większym formacie płytek będzie mniej spoin. Zmorą wielu gospodyń domowych jest czyszczenie fug. Kto z nas podjął się kiedykolwiek tego wyzwania, to doskonale zdaje sobie sprawę, że nie jest to łatwe zadanie. Dlatego też mniejsza ilość szczelin pomiędzy płytkami to mniejsza ilość fug, które są bardzo trudne do utrzymania w należytej czystości. Aktualnie obowiązuje trend na płytki w coraz większym rozmiarze, szczególnie jeżeli mowa o posadzce. Kafelki do łazienki w przypadku powierzchni ścian najczęściej wybierane są w formatach np.: 25 × 50 cm, 30 × 60 cm, 60 × 120 cm, 45 × 120 cm. Jeżeli chodzi o kafelki łazienkowe podłogowe, w tym przypadku już od kilku lat króluje format 60 × 60 cm oraz 60 × 120 cm, jak również coraz częściej klienci wybierają rozmiary takie jak 80 × 80 cm, czy 120 × 120 cm. Przed układaniem płytek warto sprawdzić, jak dany rozmiar płytki ma się do długości ściany, na której mają być układane. Płytki powinny być układane tak, by nie powstały małe docinki płytek, tworzące wąski, kilkucentymetrowy pasek. To nie wygląda atrakcyjnie, dlatego też warto to wszystko przeanalizować, zanim fachowiec przystąpi do klejenia płytek. 

Na jaki kolor płytek się zdecydować?

Wybierając kafelki łazienkowe, musimy mieć na uwadze, że w toalecie spędzamy dość dużą ilość czasu. Powinno to być miejsce, gdzie możemy się zrelaksować, odnajdujemy spokój i harmonię. Dlatego też większość z nas decyduje się na płytki łazienkowe w stonowanych barwach. Od kilku sezonów bezapelacyjnie królują szarości, od jasnych po ciemne antracytowe barwy. Bardzo często chłodna szara kolorystyka łączona jest z beżowym lub brązowym odcieniem płytek drewnopodobnych. Cała kompozycja tworzy zgrany duet, przyjemny dla oka. Warto wybrać takie rozwiązanie, które nie powinno nam się znudzić w krótkim czasie, rozwiązanie ponadczasowe. Wielu z nas robiąc remont łazienki, robi to na lata, więc nie dobrze by było, gdyby zakupione płytki szybko nam się opatrzyły. Płytki do małej łazienki zalecamy wybrać w jaśniejszej kolorystyce, a jeżeli spodobają nam się ciemniejsze barwy, to warto w łazience zastosować spore lustro i dodatkowe oświetlenie. Takie rozwiązanie sprawi, że łazienka optycznie nabierze rozmiarów i nie będzie przytłaczać. Podczas planowania łazienki, warto skorzystać z doradców, profesjonalistów danej branży. Fachowa pomoc może okazać się bezcenna w odpowiednim dopasowaniu produktów skrojonych na nasze potrzeby.