Jak wygląda pranie poduszek z pierza?

Zarówno poduszki jak i kołdry wykonane z pierza cieszą się ogromną popularnością. Ich miękkość, dobra filtracja powietrza – a co za tym idzie – wygoda podczas snu, decydują o tym, że w naszych domach stale ich przybywa. Dopóki są nowe, czyste i pachnące, zdają się być perfekcyjnymi towarzyszami każdego nocnego odpoczynku. A co w sytuacji, gdy nasi pierzowi przyjaciele się zabrudzą? Wtedy niezwłocznie należy je wyprać. Pranie poduszek z pierza tylko na pozór wydaje się być skomplikowane. Jak wykonać czyszczenie takiego materiału poprawnie i na co zwrócić uwagę podczas suszenia? 

Pranie poduszek z pierza łatwiejsze niż myślisz! 

Pierwszym krokiem, prowadzącym do poprawnego usunięcia zabrudzeń z takich poduszek, jest zapoznanie się z metką od producenta. To właśnie w niej znajdziemy garść cennych informacji, które pozwolą nam uniknąć niepowodzeń podczas prania. Zazwyczaj na dołączonym skrawku materiału możemy znaleźć informacje dotyczące tego, czy dana poduszka z pierza nadaje się do prania w zwykłej pralce, czy może wymaga czyszczenia chemicznego. 

Jeżeli dostrzeżemy informację, potwierdzającą możliwość czyszczenia jedynie w renomowanych pralniach to nie powinniśmy samodzielnie podejmować się próby prania, ponieważ może ono zniszczyć naszą pościel, a także właściwości pierza. Jeśli jednak nie posiadamy takiej informacji to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać pranie poduszek samodzielnie w domu. 

Aby mieć pewność, że nasza pościel zostanie odpowiednio wyczyszczona, powinniśmy skorzystać z pralki automatycznej, w której temperatura wody nie przekroczy 30 stopni. Większość nowoczesnych pralek ma w swoim wyposażeniu program, umożliwiający pranie poduszek z pierza, lecz jego brak nie oznacza niepowodzenia. Należy wybrać najdelikatniejszą funkcję i umieścić jedną poduszkę w pralce. 

Dlaczego tylko jedną? Większa ilość poduszek może zbyt mocno obciążyć pralkę, co wpłynie na jej funkcjonowanie. Przed praniem właściwym należy dokładnie sprawdzić wsyp poduszki, czy jest szczelny i czy nie wystają z niego pojedyncze piórka.

Jak suszyć poduszki? 

Pranie poduszek z pierza najlepiej zaplanować na słoneczny i ciepły dzień. Po procesie czyszczenia wystarczy wystawić poduszkę na słońce na przewiewnej powierzchni ( na przykład suszarce podłogowej) i regularnie odwracać, aby każda strona mogła wyschnąć w równym stopniu. 

Do całego procesu prania należy wybierać proszki i płyny do delikatnych tkanin. Dzięki zastosowaniu się do powyższych rad pościel z pierza nie ulegnie zniszczeniu, a my będziemy mogli cieszyć się jej świeżością przez długi czas.