Jak zabezpieczyć okna przed zabrudzeniem?

Dla wielu z nas okna stanowią wizytówkę całego domu. Czyste szyby znacznie podnoszą estetykę całej elewacji, wpływając jednocześnie na wygląd wnętrza mieszkania. Najlepszą ochronę przed uporczywymi zabrudzeniami stanowi regularne czyszczenie okien. W artykule podpowiemy, jak kompleksowo zadbać o ich wygląd.

Pamiętaj o prawidłowej technice mycia okien

Przed sprzątaniem przygotuj odpowiednie detergenty i akcesoria do mycia. Warto sięgnąć po sprawdzone ściereczki wykonane z mikrofibry, które wyróżniają się wysoką elastycznością oraz miękkością. Doskonale chłoną wodę oraz skutecznie usuwają zanieczyszczenia. Niewielkie zabrudzenia usuniesz za pomocą samej ściereczki z mikrofibry bez dodatku detergentów. Sposób ten świetnie spisze się podczas codziennego odświeżania szyb wewnętrznych.

Ciekawym rozwiązaniem jest także mycie okien preparatami z dodatkiem gliceryny, która tworzy na powierzchni warstwę ochronną, zapobiegającą osadzaniu się wody, kurzu i innych zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są również specjalistyczne preparaty do ram, które chronią przed gromadzeniem się pyłów. Dzięki temu dłużej zachowasz czystość w swoim domu.

Zwracaj również uwagę na pogodę oraz porę dnia. Okien nie należy myć w mroźne oraz zbyt słoneczne dni. Nadmiar promieniowania sprzyja bowiem pojawianiu się nieestetycznych smug. Szyby najlepiej czyścić wczesnym rankiem lub popołudniem, gdy nie pada.

Jak zapobiec powstawaniu smug?

Mycie szyb zacznij od usunięcia największych zabrudzeń na sucho. Dopiero tak przygotowane okna możesz spryskać wybranym płynem lub pianką z dodatkiem składników aktywnych. Jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie przed smugami, sięgaj po detergenty z dodatkiem silikonów, które ułatwią rozprowadzanie preparatu oraz zmniejszą ryzyko wystąpienia zacieków.

We wnętrzach najlepiej sprawdzają się środki o działaniu odtłuszczającym z dodatkiem alkoholu i amoniaku. Wysoką efektywność zapewniają również domowe płyny przygotowywane na bazie octu i płynu do mycia naczyń.

Podczas sprzątania nie zapomnij o myciu plastikowych elementów ramy oraz parapetów. Na co dzień możesz stosować miękkie gąbki z dodatkiem letniej wody i delikatnych detergentów. Co kilka tygodni pamiętaj o dokładnym czyszczeniu okien przy użyciu płynu do mycia szyb lub specjalistycznego mleczka do ram okiennych. Regularne mycie okien stanowi najlepszą ochronę przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.

Specjalistyczna ochrona przed zabrudzeniami

Najwyższy poziom ochrony przed zabrudzeniami gwarantuje także korzystanie z profesjonalnych urządzeń i detergentów czyszczących. Ich zakup może wiązać się jednak z wysokimi wydatkami. W takiej sytuacji warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm sprzątających, które skutecznie usuną zabrudzenia również w trudno dostępnych miejscach.

Na stronie nami.info.pl znajdziesz ofertę firmy, specjalizującej się w alpinistycznym myciu okien za pomocą podnośników koszowych. Specjaliści korzystają jedynie z bezpiecznych i sprawdzonych preparatów czyszczących. Dzięki temu zapewnią maksymalną efektywność także w przypadku przeszklonych biurowców i wieżowców. Z pomocy specjalistów możesz skorzystać zarówno w mieszkaniu, jak i w miejscach użyteczności publicznej oraz zakładach pracy, również po przeprowadzeniu prac budowlanych i remontów.