Jakie są zalety domów drewnianych?

Drewno to uniwersalny surowiec, który towarzyszy nam przy różnego rodzaju budowach od tysięcy lat. Nie może więc dziwić, że nadal wiele osób decyduje się na zbudowanie swojego domu właśnie z drewna. Co charakteryzuje tego typu konstrukcje? Czemu warto na nie postawić i jak odpowiednio o nie dbać? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł!

W jaki sposób powstają domy drewniane?

Jako domy drewniane rozumiemy budynki, które całkowicie lub częściowo zostały stworzone z drewna. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego surowca ze względu na jego ekologiczność i dużą dostępność. Decydując się na budowę domu z drewna, na początku trzeba wybrać jego rodzaj, a tych jest do wyboru całkiem sporo. Następnie bale są poddawane procesowi obróbki.

Na całym świecie możemy zaobserwować domy drewniane w różnych stylach i o odmiennych kształtach. Często wynika to z miejscowej kultury, która posiada własne wzorce wznoszenia budowli z drewna. W naszym kraju popularne są domy stworzone z połączonych ze sobą bali. Drewno wykorzystuje się również do stworzenia szkieletu, który potem wypełnia się drewnianymi panelami.

Domy drewniane – zalety

Dlaczego domy drewniane cieszą się tak dużą popularnością? Jedną z podstawowych przyczyn jest krótki czas budowy. Szkielet z drewna stawia się około trzy miesiące, a złożenie domu z prefabrykatów trwa zaledwie kilka dni. Kolejnym powodem, dla którego osoby decydują się na takie rozwiązanie, są gotowe projekty domów drewnianych. Wiele firm oferuje cały katalog propozycji, które są już przygotowane do wprowadzenia w życie.

Wśród zalet drewnianych konstrukcji wymienia się także dobrą izolacyjność cieplną. Drewno charakteryzuje się dobrym trzymaniem ciepła, co znacznie obniża koszty eksploatacji takiego domu. Nie można również zapominać, że drewno to niesamowicie ekologiczny materiał. Posiada ono zdolności do samoregulacji wilgotności powietrza, co tworzy w domu korzystny dla zdrowia mikroklimat.

W jaki sposób dbać o dom z drewna?

Aby drewniany dom służył nam przez długie lata, należy zadbać o jego prawidłową pielęgnację. Trzeba pamiętać, że drewno, pomimo że jest w dużym stopniu odporne na działanie szkodliwych czynników, to jednak wymaga regularnej konserwacji. Na żywotność drewna czyhają m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV.

W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć drewnianą powierzchnię elewacji domu? W tym celu warto ją cyklicznie impregnować za pomocą specjalnych lakierów, szpachli lub wosku. Taki zabieg skutecznie zabezpieczy je przed działaniem szkodliwych czynników. To jednak nie wszystko. Impregnacja przyczyni się także do lepszego funkcjonowania wymiany cieplnej i cyrkulacji powietrza.