Klimatyzacja do mieszkania w bloku – sprawdzone porady

Montaż klimatyzacji nie jest już normą tylko w krajach, gdzie panują bardzo wysokie temperatury. Klimatyzatory są obecnie coraz popularniejszym sposobem na chłodzenie i grzanie pomieszczeń również w naszym kraju. Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania? Na co zwracać uwagę podczas wyboru klimatyzacji do bloku? Czy potrzebna jest zgoda na instalację? Sprawdź!

Rodzaje klimatyzacji – co warto wiedzieć?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju klimatyzatory, które pozwalają utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzach. Możemy je podzielić ze względu na sposób ich pracy, pobieranie energii czy ze względu na ich mobilność oraz liczbę jednostek.

Ze względu na liczbę jednostek wewnętrznych wyróżnić możemy m.in. klimatyzatory typu Split oraz Multi Split. Klimatyzatory typu Split składają się z dwóch modułów – jednostki zewnętrznej umieszczanej na zewnątrz budynku i jednostki wewnętrznej umieszczanej w środku. Te drugie natomiast składają się z kilku wewnętrznych jednostek podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej. Taki klimatyzator umożliwia chłodzenie kilku pomieszczeń jednocześnie.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania?

W mieszkaniu mającym układ klasyczny najczęściej wystarcza klimatyzator Split, na który składa się jedna jednostka zewnętrzna montowana na ścianie balkonowej, na posadzce lub innej części zewnętrznej bloku i jedna wewnętrzna, instalowana w mieszkaniu. Taki klimatyzator domowy będzie chłodził najczęściej jedno pomieszczenie.

Zdarza się jednak, że rozkład pomieszczeń w mieszkaniu wpływa na zakłócenie przepływu powietrza lub nawet uniemożliwia schłodzenie wnętrza przez jedną jednostkę wewnętrzną. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzatora Multi Split. Takie systemy pozwalają na podłączenie nawet pięciu jednostek wewnętrznych. Jednak w mniejszych mieszkaniach dwie jednostki mogą okazać się wystarczające.

Mając na uwadze wystrój wnętrza, można wybierać pomiędzy jednostkami ściennymi oraz kasetonowymi, jednak jednostki kasetonowe są bardziej wymagające podczas instalacji.

Instalacja jednostki zewnętrznej w bloku musi być poprzedzona odpowiednimi procedurami. Dlaczego? Balkon, dach czy elewacja to części wspólne, dlatego ingerencja w nie może odbyć się dopiero wówczas, gdy uzyskamy zgodę od uprawnionych organów.

Szukasz klimatyzatora do mieszkania? Sprawdź najlepsze modele z usługą montażu na: https://klimaprofi.com.pl/!

ustawianie mocy klimatyzacji

Klimatyzacja do mieszkania – jaką powinna mieć moc?

Rodzaj klimatyzatora powinien być dopasowany do powierzchni, którą będzie schładzał lub ogrzewał. Klimatyzator powinien równomiernie rozprowadzać zimne lub gorące powietrze po całym pomieszczeniu.

Przyjmuje się, że 1 kW powinien wystarczyć na schłodzenie 10 metrów kwadratowych. W teorii więc 5 kilowatowy klimatyzator powinien wystarczyć do schłodzenia mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Niemniej ważny jest również układ lokalu czy ilość pomieszczeń. W celu dobrania prawidłowej mocy klimatyzatora warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Zgoda na montaż klimatyzacji w bloku – jak ją uzyskać?

Montaż każdego jednego urządzenia zewnętrznego na bloku wymaga zgody zarządcy wspólnoty lub spółdzielni. Ingerencja w elewację budynku bez odpowiedniej zgody jest złamaniem prawa. Wszystkie kwestie związane z montażem klimatyzatora najczęściej zawarte są w regulaminie spółdzielni lub wspólnoty. Jeżeli nie znajdziemy tam takich informacji, należy zwrócić się wprost do zarządcy budynku.

Zarządcy nie wyrażają zgody na jednostkę zewnętrzną na elewacji najczęściej wówczas, gdy montaż naruszałby ocieplenie budynku. Jednak usytuowanie klimatyzatora na posadzce balkonu nie powinno stanowić problemu.

Należy też sprawdzić obowiązujące przepisy dotyczące poziomu generowanego hałasu. Zarządcy budynków czasami oczekują również przedstawienia projektu instalacji oraz uzyskania zgody sąsiadów. Klimatyzacja może przeszkadzać sąsiadom zarówno poprzez drgania, hałas, jak i odprowadzanie ciepłego powietrza w stronę ich balkonów. Niekiedy dodatkowo trzeba postarać się o zgodę architekta, który projektował dany budynek.

Należy pamiętać, że montaż klimatyzatora zawsze powinien być przeprowadzany przez fachowców. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia elewacji przez skropliny, które generuje urządzenie.

Jaki klimatyzator do mieszkania, jeżeli nie ma pozwolenia na montaż jednostki zewnętrznej?

Jeżeli zarządca i sąsiedzi nie zgadzają się na zainstalowanie klimatyzacji, często wystarczy dodatkowa rozmowa i odpowiednia argumentacja. Od niezadowalającej nas decyzji możemy też odwołać się na zasadach określonych w prawie spółdzielczym i statucie spółdzielni. Ostatecznie zostaje nam jeszcze droga sądowa.

Problem może być również w przypadku, gdy chcemy zamontować klimatyzację na kamienicy, która wpisana jest w rejestr zabytków. Jaki typ klimatyzatora sprawdzi się w takich miejscach? W wynajmowanych mieszkaniach czy kamienicach, w których nie ma możliwości zamontowania systemu składającego się z jednostek zewnętrznych, jedynym rozwiązaniem może być klimatyzator przenośny. Klimatyzatory przenośne to modele mobilne pozwalające na chłodzenie powietrza we wnętrzu bez konieczności tworzenia instalacji, a rura wyprowadzana jest przez otwarte okno.

jednostka zewnętrzna

Klimatyzacja do mieszkania – na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

Oprócz odpowiedniej mocy klimatyzatora ważne są takie czynniki jak:

  • Poziom generowanego hałasu – poziom hałasu to bardzo ważny parametr. Najgłośniejsze elementy montowane są na zewnątrz, co może być uciążliwe dla sąsiadów. Dlatego też wybierając klimatyzator do mieszkania, warto sprawdzić jego parametry techniczne. Nowoczesne urządzenia działają stosunkowo cicho.
  • Możliwość regulacji temperatury – nowoczesna klimatyzacja do mieszkania posiada skokową regulację temperatury ustawianą przy pomocy pilota, a niektóre z nich są wyposażone w tryb automatyczny.
  • Tryb grzewczy – dzięki temu urządzenie może być wykorzystywane przez cały rok, a jesienią czy w zimie może wspomóc system tradycyjnego ogrzewania.
  • Opcje sterowania – nowoczesny klimatyzator do mieszkania może być programowany w cyklu dobowym lub tygodniowym. Klimatyzator może też pracować w trybie automatycznym. Urządzenie samodzielnie wówczas dostosowuje pracę wentylatorów, a funkcja schładzania może automatycznie zmienić się w opcje grzania.
  • Filtry – główną funkcją filtrów jest oczyszczanie powietrza, usuwanie kurzu, pyłów i szkodliwych drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu. Filtracja poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu oraz eliminuje alergeny i drobnoustroje, co jest szczególnie istotne dla osób z alergiami lub problemami z układem oddechowym. Aby klimatyzacja działała, nie zapomnij o regularnym czyszczeniu i konserwacji klimatyzatora.
  • Nawilżanie powietrza – nowoczesne klimatyzatory mogą być wyposażona w opcje nawilżania powietrza.
  • Klasa energetyczna – szczególną uwagę zwróćmy na klasę energetyczną. Dobrym wyborem są klimatyzatory z inwerterem, który pozwala na schładzanie powietrza tylko do takiego stopnia, w jakim jest to potrzebne. Dzięki temu ograniczymy pobór prądu, a niższe zużycie energii, pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.
  • i inne funkcje dodatkowe.

Podsumowanie

Przed zakupem klimatyzacji sprawdź, czy w bloku dozwolone jest zamontowanie takiego urządzenia i prawidłowo dobierz jego moc. Zbyt słaba klimatyzacja nie będzie w stanie zapewnić komfortowej temperatury, a zbyt mocna może wychładzać pomieszczenie w zbyt szybkim tempie. Przy zakupie klimatyzatora zwróć uwagę na energooszczędność. Do bloków można wybrać zarówno klimatyzatory Split, Multi Split, jak i jednostki przenośne, w zależności od naszych potrzeb i możliwości.

Przed montażem takiego urządzenia skonsultuj się z fachowcem, który pomoże dobrać odpowiednie miejsce montażu. Regularnie dbaj też o przegląd klimatyzacji, czyszczenie i serwisowanie.