Mid-century modern w jadalni: krzesła, które są ikoną stylu

Marzą Ci się krzesła do jadalni, które harmonijnie łączą elegancję klasyki z nutą nowoczesności? Wybierz te w stylu mid-century modern! W tym artykule przeniesiemy się do ery innowacji i stylu, która opowiada o epoce Bauhausu i technologicznych przełomach. Przejdźmy razem przez dekady designu, odkrywając, jak klasyka mid-century znajduje swoje miejsce w nowoczesnej jadalni.

Krzesła do jadalni: od Bauhausu do mid-century modern

Mid century modern bezpośrednio nawiązuje do swojego pierwowzoru: mid century, który rozkwitł między latami 30. a 60. XX wieku. Został ukształtowany bezpośrednio przez niemiecki Bauhaus – najsłynniejszą wówczas europejską szkołę designu. Wiele talentów Bauhausu, uciekając przed narodowym socjalizmem w Niemczech, znalazło schronienie w Ameryce, gdzie wykorzystując postęp technologiczny do eksperymentowania z nowymi materiałami i formami, przyczynili się do rozwoju stylu mid century. Charakteryzował się prostotą i funkcjonalnością, a jednocześnie niebywałą ponadczasowością, dlatego został doceniony i zaadaptowany do współczesności – stąd cząstka „modern” w nazwie.

A czym konkretnie się wyróżnia? Przyjrzyjmy się na przykładzie krzeseł do jadalni.

Skórzane krzesło do jadalni z widocznymi przeszyciami. Metalowe nogi dodają mu surowego wyglądu. Model ze zdjęcia pochodzi ze sklepu agatameble.pl

Skóra i metal: elegancja i funkcjonalność krzeseł do jadalni

Prosta, a zarazem wyrazista sylwetka, niewielka liczba elementów konstrukcyjnych, metal w smukłej, ale stabilnej formie, a do tego siedzisko z tapicerką w ciepłym, koniakowym kolorze – oto kwintesencja funkcjonalnej estetyki lat 50. i 60. Metalowa rama krzesła, z charakterystycznymi lekko rozchylonymi nogami, może przypominać minimalistyczne linie projektu Paulistano autorstwa Paula Mendesa da Rochy. Całość powinna emanować prostotą, ale i wyrafinowaniem, niosąc ducha innowacji i funkcjonalnego designu, z którego słynął Bauhaus.

Umieszczając takie krzesła stołowe w kuchni lub jadalni, możesz udekorować je odpowiednimi tekstyliami, np. poduszkami. Niech ich geometryczny wzór flirtuje z abstrakcją, która była szalenie en vogue w tamtym okresie. To właśnie mid-century modern w najczystszej postaci – lekko, stylowo i z charakterem.

Krzesło do jadalni z formowanego plastiku. Charakterystyczny kształt siedziska nawiązuje do klasyków designu, a metalowa podstawa dodaje mu lekkości

Krzesła do jadalni z formowanego plastiku: ikona designu mid-century nadal w modzie

Być może nie do końca masz tego świadomość, ale rozpoznajesz kolejny ikoniczny model krzesła: Eames Molded, dzieło Charlesa i Raya Eamesów, które stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych przykładów designu mid-century. Krzesło zdobyło popularność dzięki swojemu innowacyjnemu wykorzystaniu formowanego plastiku, co było nowością w tamtym czasie i zrewolucjonizowało masową produkcję mebli.

Jego unikalna forma i ponadczasowe wzornictwo przetarły ścieżki dla nowoczesnej produkcji mebli. Do dziś, z uwagi na swój ponadczasowy design i uniwersalność, pozostaje w kanonie klasyki wzornictwa. Współczesne wersje tego modelu znajdziesz obecnie w wielu wariantach kolorystycznych: białe doskonale komponują się w aranżacjach podążających w stronę scandi, a czarne i szare krzesła do jadalni wpisują się w styl loftowy. Nie musisz się jednak ograniczać: ich absolutna uniwersalność, wiele wariantów kolorystycznych i zróżnicowanie w kwestii zastosowanych do produkcji materiałów sprawiają, że sprawdzają się w niemal każdej aranżacji: od klasycznej po najnowocześniejszą.

Tapicerowane krzesło do jadalni o prostej, ale efektownie zaoblonej konstrukcji

Kubełkowa wygoda: tapicerowane krzesła do jadalni z miękkiej tkaniny

Pasjonaci stylu mid-century modern szczególną sympatią darzą tapicerowane krzesła do jadalni, które swym zarysem przypominają raczej przytulne fotele. Ich kubełkowa, okalająca ciało konstrukcja oraz miękkie siedzisko zapewnia niebywałą wygodę i wsparcie, jednocześnie zachowując lekkość dzięki smukłym nogom. Tego typu krzesła łączą w sobie funkcjonalność i estetykę, stając się nie tylko praktycznym, ale i stylowym dodatkiem do wnętrz. Harmonizują zarówno z domowym zaciszem, jak i eleganckimi przestrzeniami publicznymi.