Na co zwrócić uwagę, wybierając garaże blaszane?

Garaże blaszane są popularnymi konstrukcjami o dużym spektrum zastosowań. Chętnie wykorzystywane są jako miejsce do parkowania samochodu. Skutecznie zabezpieczają pojazd przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Sprawdzą się również w roli magazynu – do przechowywania różnych maszyn, przedmiotów, a także podczas budowy domu. Niektórzy urządzają sobie w nich warsztaty do majsterkowania. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu blaszaka na działkę?

Garaż blaszany – jaką konstrukcję wybrać? 

Podstawowym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest rozmiar obiektu. Przyjmuje się, że garaż do zaparkowania jednego pojazdu powinien mieć wymiary 3 × 5 metrów. Na rynku dostępne są jednak modele zarówno większe, jak i mniejsze. Garaże blaszaki są obiektami względnie lekkimi. Mogą być postawione tymczasowo lub na stałe. W pierwszym przypadku należy jednak zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie umocowanie konstrukcji. W przeciwnym razie może być ona narażona na działanie np. silnych podmuchów wiatru.

Garaże blaszane mogą mieć różnego typu dach – dwuspadowy, jednospadowy lub płaski. Pierwszy z nich rekomendowany jest głównie na obszarach, na których występują duże opady deszczu – tak, by woda mogła swobodnie spływać.

Warto zwrócić uwagę również na sposób otwierania bramy. Niektóre modele wyposażone są w dwuskrzydłowe drzwi, inne natomiast w bramę podnoszoną do góry. Sposób otwierania należy dobrać do indywidualnych preferencji, przeznaczenia konstrukcji oraz miejsca jej usytuowania. Dla przykładu brama podnoszona do góry nie wymaga dodatkowego miejsca do otwierania na zewnątrz.

Niektóre blaszaki wyposażone są w okna, co nie tylko pozwala doświetlić wnętrze konstrukcji, ale również nadaje całości wrażenia lekkości. Takie rozwiązanie znajdzie zastosowanie w przypadku, gdy obiekt ma służyć jako warsztat. Wówczas dostęp naturalnego światła z zewnątrz jest dodatkowym atutem.

Czasami można spotkać się z opinią, aby wybrać garaż z wiatą, pod którą można parkować dodatkowy pojazd lub składować różnego typu przedmioty. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak garaż dwustanowiskowy, który skuteczniej ochroni przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jakość blachy – na co zwrócić uwagę?

Istotna podczas zakupu blaszaka jest także sama jakość blachy. Konstrukcje tego typu zazwyczaj powstają na stalowych słupach, które są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Samo wypełnienie ścian wykonywane jest głównie z blachy trapezowej o grubości 0,4 mm. Łączone ze sobą elementy są nitowane. Grubość dachu powinna być nieco większa, aby zapewnić odpowiednią ochronę.

Blacha powinna zostać zabezpieczona przed korozją – ocynkowana lub pomalowana farbą akrylową. Ta druga dostępna jest w różnych kolorach. Ciekawym rozwiązaniem jest także garaż drewnopodobny. Specjalna okleina do złudzenia przypomina drewno, co podnosi estetykę całej konstrukcji. Część producentów (np. https://karstal.pl/63-garaze-blaszane) wykonuje garaże z blachą na dachy z dodatkowym filcem antyskropleniowym, który zapobiega „poceniu” się blachy.

Wybór odpowiedniej jakości blachy jest szczególnie istotny z uwagi na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Silny wiatr oraz duże masy śniegu mogą uszkodzić słabej jakości konstrukcje. Dlatego też warto wybierać sprawdzone rozwiązania wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Garaż blaszak – gotowy czy do samodzielnego wykonania?

Blaszany garaż można wykonać samodzielnie lub też zamówić gotowy u producenta. Ta druga opcja jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Zakup obiektu ze sprawdzonego źródła daje gwarancję jego wykonania zgodnie z obowiązującymi normami. To sprawi, że konstrukcja będzie bezpieczna i trwała – posłuży przez lata. Ponadto jest to oszczędność czasu, ponieważ zamówiony garaż dostarczany jest bezpośrednio do nabywcy. Nie musi on martwić się o zakup materiałów czy wykonanie konstrukcji.

Blaszane garaże to uniwersalna konstrukcja, która może spełniać wiele funkcji. Bez względu jednak na to, jaką mają odgrywać rolę, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych szczegółów. Dzięki temu jako nabywcy zyskujemy pewność, że obiekt nie tylko będzie spełniał normy, ale również zapewni bezpieczeństwo użytkowania.