Najmodniejsza w tym sezonie begonia maculata

Begonia maculata, zwana także koralową, jest prawdziwym hitem ostatnich miesięcy. Nic w tym dziwnego! Niezwykle bogata paleta barw sprawia, że każdemu nasuwają się na myśl egzotyczne kraje, pełne ciepła i uroku. Poza bogatym kwiatostanem begonia może pochwalić się niezwykle ozdobnymi liśćmi o nietuzinkowej barwie, które dodają niezwykłego uroku każdemu pomieszczeniu. Uważa się, że ten kwiat stanowi perfekcyjną dekorację, która łatwo wkomponowuje się w każdy styl aranżacyjny. Choć najczęściej możemy ją dostrzec na Instagramie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby begonia zagościła i w naszym domu. Przekonajmy się jak dbać o tę piękną roślinę, jak prawidłowo ją przesadzać i od jakich chorób chronić.

Begonia maculata w naszym klimacie 

Ta egzotyczna roślina najlepiej odnajdzie się w miejscu o umiarkowanej temperaturze, która powinna wahać się pomiędzy 12 a 18 stopniami, z dużą ilością światła dziennego. Należy jednak uważać, aby begonia nie była narażona na silne działanie słońca, ponieważ może to spowodować poparzenie liści. Zbyt duża ilość cienia sprawi, że jej estetyczne liście utracą swoją barwę, a plamki zanikną. W okresie letnim możemy ustawić naszą begonię w donicy na tarasie bądź balkonie, o ile nie znajdują się one od strony południowej. 

Ziemia dla begonii maculaty powinna być lekka, o kwaśnym odczynie. Aby ten kwiat mógł u nas zadomowić się na dobre możemy zaoferować mu podczas sadzenia garść kompostu, hummusu lub torfu, którzy wpłynie zakwaszająco na glebę. Oprócz odpowiedniej gleby nie możemy zapomnieć o dobraniu odpowiedniego drenażu. Na spodzie donicy warto umieścić piasek lub żwir, który zapobiegnie przelaniu begonii. 

Begonia o plamistych liściach zdecydowanie nie lubi zbyt dużych ilości wody, a zastoje są u niej wykluczone. Idealne podlewanie powinno odbywać się dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie. W miesiącach letnich begonia maculata może więc dostawać świeżą porcję wody co 3 dni, w okresie od października do listopada wystarczy jej skromne podlewanie raz na tydzień. Prawidłowe podlewanie begonii powinno odbywać się wieczorem lub rankiem, przez podstawkę, to właśnie do niej należy wlać wodę o temperaturze pokojowej i cierpliwie czekać, aż sama roślina ją wchłonie.

Oprócz powyższych zasad, dotyczących podlewania należy zwrócić uwagę, aby liście i kwiaty podczas podlewania pozostały suche. Tej rośliny nie należy zraszać ani nabłyszczać. W przypadku pojawienia się kurzu należy go usunąć za pomocą małego, suchego pędzelka.