Niwelatory laserowe – ogólne informacje

Na różnego rodzaju budowach, podczas prac geodezyjnych czy remontowych, a także podczas wymian instalacji potrzebne jest urządzenie, które pomoże w budowaniu odpowiednich płaszczyzn, czy to pionowych, czy poziomych. Teraz można głośno powiedzieć „no ok, od tego mamy poziomicę”… i rzeczywiście to najprostsze rozwiązanie, które posiada prawie każdy w swoim domu. Jednak w przypadku profesjonalnych prac, potrzeba nieco bardziej specjalistycznego sprzętu. Takim są właśnie niwelatory laserowe.

Co to są niwelatory laserowe?

Najprościej rzecz ujmując, niwelatory laserowe to urządzenia, które według punktu odniesienia wskazują odpowiednie położenie płaszczyzn. Ma to szczególne znaczenie w terenie, który nie jest równy i posiada wiele różnych płaszczyzn na wielu wysokościach. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu punktów możemy dokładnie wymierzyć, jak powinny przebiegać ściany, podłogi i sufity, czy w przypadku na przykład prac kanalizacyjnych, odpowiednie kąty spływu wody.

Niwelatory laserowe czy optyczne?

To, czy wybrać niwelatory laserowe i optyczne nie jest pytaniem z prostą odpowiedzią. Przede wszystkim nie jest to tak, że wyższa technologia, którą oferuje budowa niwelatorów laserowych to od razu lepsza praca w każdych warunkach. Niwelatory optyczne nadal znajdują swoje zastosowanie nie jako straszą alternatywa, ale też jako urządzenie, które możne sprawdzić się lepiej.

Zdecydowanie niwelatory laserowe są łatwiejsze w użyciu, głównie, jeżeli chodzi o jego odpowiednie ustawienia, takie jak na przykład pozycjonowanie punktów. Często stawia się tezę, że niwelatory optyczne gorzej radzą sobie w zamkniętych pomieszczeniach. Z kolei niwelatory laserowe nie zawsze są chętnie wykorzystywane na dużych odległościach.

Niwelatory laserowe – obsługa i ceny urządzeń

Praca z niwelatorami nie jest pracą szczególnie skomplikowaną. Z tego powodu, prowadząc firmę budowlaną czy remontową, niwelatory laserowe, optyczne, czy elektroniczne są narzędziem, które warto kupić. Cały początkowy problem to wyłącznie nauka odpowiedniego ustawienia urządzenia przed wykonaniem pomiarów. Jest to jednak na tyle banalne, że bardzo szybko można stosować sprawdzenia i pomiary za pomocą niwelatorów na każdej przestrzeni i do każdego celu. Dlatego też zakup niwelatora to w sumie jedyny koszt, który trzeba ponieść, decydując się na tak profesjonalne urządzenie.

Jeżeli chodzi o koszty, niwelatory laserowe ze względu na innowacyjność w porównaniu do niwelatorów optycznych, mogą być nieco droższe. Jednak jest to różnica do zaakceptowania w przypadku, kiedy urządzanie to ma nam służyć bardzo często i przez wiele lat.