O czym pamiętać, kupując mieszkanie?

Kupno pierwszego mieszkania to dzień, który z pewnością będziemy wspominać jeszcze przez wiele lat. Jednak jak upewnić się, że wracanie do niego myślami będzie wywoływać pozytywne skojarzenia? Decyzji o zakupie mieszkania nie wolno podejmować zbyt pochopnie. Proces wybierania idealnego lokum może trwać dość długo, jednak zdecydowanie nie warto zbytnio go przyspieszać. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, by wybrać mieszkanie i nie żałować swojej decyzji.

Zdecyduj — rynek pierwotny czy wtórny?

Wiele osób poszukujących mieszkania może nie orientować się w tym dość złożonym rynku, dlatego na początku warto zadbać o podstawy. Przyszły nabywca musi zdecydować, czy woli kupić nowe mieszkanie, by odkupić lokum, które wcześniej miało już mieszkańców. Zakup lokalu z rynku pierwotnego to gwarancja nabycia nowego, nieużytkowanego dotąd mieszkania, które można urządzić zgodnie ze swoim gustem i potrzebami. Taka nieruchomość jest w pełni sprawna, nie wymaga kosztownej naprawy usterek czy gruntownego remontu, jak zwykle ma to miejsce w przypadku lokali z rynku wtórnego.

Wybierz lokalizację mieszkania

Lokalizacja do kluczowy czynnik mający wpływ na wartość mieszkania. To właśnie od niej w dużej mierze zależeć będzie wygoda codziennego życia Twojej rodziny. Upewnij się więc, że podejmujesz dobrą decyzję. Mieszkanie w dużym mieście kusi wieloma możliwościami i łatwym dostępem do najważniejszych lokacji, jednocześnie jednak dość szybko może stać się niezwykle uciążliwe ze względu na wszechobecny hałas. Ciche przedmieścia z kolei mogą nie przypaść do gustu wielu osobom ze względu na trudność dostępu do takich miejsc jak placówki edukacyjne, przychodnie, sklepy wielobranżowe czy punkty usługowe. Ciekawym sposobem na pogodzenie zalet obu tych lokalizacji jest zakup mieszkania w mniejszym mieście położonym w bliskim sąsiedztwie wielkiej metropolii. Taką możliwość dają na przykład mieszkania Wrocław Siechnice.

Wybierz lokal odpowiadający Twoim potrzebom

Każdy z nas ma swoją wizję wymarzonego mieszkania. Dla niektórych będzie to funkcjonalne, niedrogie lokum dla dynamicznego singla, dla innych zaś duże, trzypokojowe mieszkanie, w którym będzie mogła odnaleźć się cała rodzina. Dobieraj nieruchomości tak, by sprzyjały Twojemu stylowi życia i pozwalały na spędzanie czasu tak, jak lubisz. Komfort mieszkania to ważny krok na drodze do pełnego zadowolenia z życia — pozwól sobie na czerpanie z niego pełnymi garściami i bez kompromisów!

Sprawdź wiarygodność sprzedawcy

Jak w każdej transakcji, w której w grę wchodzą duże środki, także w przypadku kupna mieszkania należy zachować szczególną uważność i nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Jeśli dana oferta wydaje Ci się atrakcyjna, spróbuj dowiedzieć się więcej na temat podmiotu, który ją sprzedaje, bez względu na to, czy jest to firma, czy osoba prywatna. Jeśli nawiązujesz współpracę z deweloperem, zapoznaj się z jego zrealizowanymi dotąd projektami i prześledź historię działalności firmy, wraz ze zweryfikowaniem, czy figuruje ona w oficjalnych rejestrach.