Obróbki blacharskie do blachodachówek – w trosce o twój dach

Zastanawiając się nad wykończeniem dachu, w pierwszej kolejności skupiasz się zapewne nad wyborem pokrycia. Zdecydowanie się na konwencjonalną, modułową czy hybrydową blachodachówkę to jednak dopiero początek. Jednym z kluczowych elementów, który wpływa na trwałość i estetykę dachu, są obróbki blacharskie. To właśnie dzięki nim dach staje się szczelny i odporny na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych. W poniższym artykule omówimy najpopularniejsze obróbki blacharskie do blachodachówek. Zapraszamy do czytania!

Obróbki blacharskie – co trzeba wiedzieć na początek

Czym właściwie są obróbki blacharskie? Mianem tym określamy różnego rodzaju blaszane elementy, które mają zabezpieczyć budynek przed negatywnym działaniem warunków pogodowych, zwłaszcza deszczu oraz roztapiającego się lodu i śniegu. Odpowiednio dobrane obróbki blacharskie do blachodachówek odprowadzają wodę i chronią dachy przed dostaniem się pod ich powierzchnię wilgoci czy zerwaniem pokrycia przy dużym wietrze. Oprócz funkcji ochronnej obróbki blacharskie pełnią rolę estetyczną. Choć nie są widoczne na pierwszy rzut oka, to w dużej mierze właśnie dzięki nim dach prezentuje się schludnie.

Obróbki blacharskie do blachodachówek – popularne rodzaje

Przyjrzyjmy się teraz najczęściej spotykanym obróbkom blacharskim. Są to:

  • Obróbki nadrynnowe (zwane inaczej pasami nadrynnowymi) – odpowiadają za właściwe odprowadzanie wody opadowej do rynny. Nie tylko chronią przed przeciekaniem, ale zabezpieczają też rynnę przed uszkodzeniem przez osuwający się z dachu zalegający śnieg.
  • Obróbki podrynnowe (określane również jako pasy podrynnowe) – mocowane są bezpośrednio do deski czołowej. Ich rola to przede wszystkim ochrona drewnianych elementów dachu przed zawilgoceniem, a w efekcie przed gniciem.
  • Kosze dachowe (nazywane także rynnami koszowymi) – to obróbki blacharskie łączące dwie przecinające się połacie dachu. Posiadający kąt rozwarty kosz dachowy tworzy koryto wewnętrzne odprowadzające wodę z dachu do okapu bądź rynny.
  • Wiatrownice – obróbki te stanowią wykończenie dachu nad ścianą szczytową. Wiatrownica znajduje się w newralgicznym miejscu, które jest szczególnie narażone na działanie wiatru.
  • Obróbki komina – mają za zadanie zapewnić szczelność miejsca łączenia się połaci z kominem. 

Solidne obróbki blacharskie? Tylko w Bratex Dachy Mrzygłód!

Szukasz wysokiej klasy obróbek blacharskich do blachodachówek? Zaufaj polskiej firmie, która na rynku obecna jest już od ponad trzydziestu lat. Bratex Dachy Mrzygłód to renomowany producent obróbek blacharskich, blachodachówek, blach na rąbek, blach trapezowych, systemów rynnowych ze skandynawskiej blachy, paneli elewacyjnych i podsufitkowych. A więcej na temat oferowanych przez Bratex Dachy Mrzygłód obróbek blacharskich przeczytasz na stronie internetowej firmy: https://bratex.pl/produkty/obrobki-blacharskie.