Ocieplenie budynku styropianem – jak to zrobić?

Zapewnienie odpowiedniej termiki naszemu budynkowi to jedna z kluczowych kwestii rzutujących na komfort mieszkania w domu. Zdecydowanie odpowiednio docieplony budynek to nie tylko komfort, ale też mniejsze rachunki.

Korzyści z tego typu ociepleń jest bardzo wiele i z całą pewnością nie warto ich bagatelizować. Oszczędności mogą być bowiem nikłe, a budynek niepoprawnie ocieplony będzie narażony na znacznie więcej, niż jedynie straty cieplne. To także gromadzenie się wilgoci, przemarzanie i wiele innych nieprzyjemnych komplikacji.

Korzyści z ocieplenia budynku

            Ocieplenie budynku przynosi bardzo wiele oczywistych korzyści. To przede wszystkim znacznie mniejsze wydatki na ogrzewanie go w sezonie grzewczym, a także zmniejszenie ryzyka przemarzania w wielu miejscach. Obecnie, gdy tak ważne jest dbanie o odpowiednią klasę energetyczną budynku, jego właściwe ocieplenie jest bardzo ważne, jeżeli nie kluczowe. Oprócz ścian bardzo ważne pozostaje ocieplenie dachu budynku. To właśnie tamtędy, podobnie jak poprzez okna uciekają olbrzymie ilości ciepła. Dlatego też firmy wykonujące ocieplenie bardzo często zwracają uwagę na wybór odpowiedniej jakości styropianu na dach. Stanowczo odradza się oszczędności na tym elemencie budynku i jego ociepleniu, gdyż może mieć to fatalne skutki w przyszłości.

Jaki styropian wybrać?

            Zdecydowanie to właśnie styropian króluje nadal w przypadku wykonywania prac ociepleniowych wielu budyniów jednorodzinnych w Polsce. Tego typu ocieplenie jest bardzo wydajne i również proste w wykonaniu. Dodatkowo styropian posiada znacznie lepsze właściwości termiczne od wełny mineralnej, słowem – chroni jeszcze lepiej przed ubytkami ciepła. W połączeniu z innymi metodami pozwalającymi na poprawienie klasy energetycznej budynku, możemy znacząco obniżyć koszty jego użytkowania, a także poprawić wygodę i komfort. Więcej informacji na Styropmin.pl.

Jak ocieplić dach styropianem?

            Zdecydowanie w większości przypadków stawia się na styropian na dach układany klasycznie czyli docinany i przykręcany oraz opcjonalnie klejony do ścian budynku. Ta technika ma wiele zalet, ale w obliczu zmian technologicznych ostatnich lat możemy również wybrać znacznie szybsze rozwiązanie – pokrycie styropianem natryskowym. Ta firma ocieplenia nie jest oczywiście wskazana do wszystkich rodzajów budynków, ale zdecydowanie oszczędza czas w bardzo zauważalny sposób. Mimo iż koszt takiej pianki jest wyższy, to oszczędzamy na robociźnie całkiem pokaźne sumy. Wadą stosowanych pianek jest jednak fakt, że musi być ona natryskiwana na drewno i inne materiały odpowiednio wysuszone.