Panele tapicerowane jako pomysł na ozdobę ścian w sypialni

W poszukiwaniu ciekawych inspiracji na dodatki do sypialni, warto rozważyć cieszące się coraz większą popularnością panele naścienne, wykonane w wersji tapicerowanej. Mogą one stanowić nie tylko atrakcyjną ozdobę wnętrza, ale i funkcjonalne, a do tego miłe w dotyku oparcie za łóżkiem.

Zalety, jakie mają panele tapicerowane

Moda na panele o charakterystycznym, wypukłym kształcie, mocowane na ścianach jako ich wykończenie, rośnie w ostatnich latach bardzo szybko. Doceniamy nie tylko ich wizualnie piękną formę, ale przede wszystkim możliwość oparcia się o nie np. w czasie wieczornego czytania książki w łóżku, czy podczas oglądania filmów przed snem. Zamiast gołej, twardej ściany i wciskania pod plecy kolejnej poduszki, wystarczy założyć na ścianie panele tapicerowane i problem bolących pleców czy niewygodnego oparcia, mamy z głowy!

Kolejną zaletą tego rodzaju paneli jest fakt, że stanowią one dodatkową warstwę izolacyjną na ścianie. Ten atut sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach, których zewnętrzna izolacja nie należy do najlepszych, co sprawia, że w środku jest po prostu zimno. Panele w wersji wypukłej wypełnione są specjalną, miękką pianką poliuretanową albo gąbką, co sprawia, że skutecznie oddzielają chłód bijący od ściany, od reszty wnętrza. Poprawa izolacji cieplnej uzyskana dzięki panelom odbije się również korzystnie na mniejszych rachunkach za ogrzewanie.

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania paneli jest stworzenie z ich pomocą zagłówków modułowych za łóżko, ale to nie jest jedyna możliwość! Wielu osobom podobają się one tak bardzo, że decydują o wyłożeniu nimi całej ściany w sypialni. Ciekawym sposobem może być też wykończenie w ten sposób pokoju dziecka – np. do połowy ściany, zapewniając tym samym maluchowi bezpieczne „lądowanie” w momencie gdy dopiero uczy się on chodzić i upadki ma na porządku dziennym.

Plusem wyłożenia ścian panelami jest również ich wysoka zdolność do pochłaniania dźwięków. Może to mieć znaczenie w przypadku mieszkań, które graniczą ścianą z hałaśliwymi sąsiadami, lub mają tak cienkie ściany, że i bez hałasów, wszystko przez nie słychać. Tapicerowane moduły panelowe skutecznie redukują pogłosy i dźwięki, tworząc ciche i przyjemne miejsce wypoczynku. Jeśli zależy nam właśnie na panelach dźwiękochłonnych, to warto wybrać te, które dodatkowo podklejone są do ścian kauczukiem. Warstwa kauczuku, a za nią blok miękkich, piankowych paneli będą idealnym rozwiązaniem dla zwiększenia wskaźnika izolacji akustycznej pomieszczenia.