Pojemna szafa – Jak wybrać szafę do małego mieszkania?

Pojemna szafa to coś, czego potrzebujemy w każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu. Jeżeli masz do dyspozycji naprawdę niewielki metraż, zdajesz sobie z pewnością doskonale sprawę z tego, że liczy się każdy centymetr przestrzeni. Urządzając mieszkanie, należy zadbać o to, aby znalazły się w nim meble funkcjonalne, które nie będą utrudniały korzystania z wnętrza.

Z naszego poradnika dowiesz się jak wybrać pojemne meble do małego pokoju dziennego, czy sypialni nastolatka, które pozwolą racjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Umiejętne dopasowanie szaf to także optyczne uporządkowanie wnętrz, co jest szczególnie ważne w przypadku małych mieszkań.

Duża szafa w małym pokoju 

Znalezienie odpowiedniego mebla do przechowywania ubrań, który zmieści się w małym pokoju, może być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego należy podejść do tego w sposób racjonalny i dokładnie to zaplanować. Podpowiadamy najważniejsze kroki, które należy podjąć w tym celu: 

  • znajdź odpowiednie miejsce w pokoju i przeprowadź pomiary,
  • wybierz materiał i kolor, w jakim będzie Twój nowy mebel,
  • zdecyduj się na typ szafy,
  • zwróć uwagę na jakość szafy – w końcu kupujesz ją na długo,
  • zastanów się, co oprócz ubrań będziesz chciał przechowywać w szafie.

Jeżeli już mniej więcej wiesz, jak ma wyglądać Twoja nowa szafa, możesz rozejrzeć się w stacjonarnych sklepach meblowych lub online. Sklepy takie jak na przykład Jarstol Meble mają gotowe aranżacje zaprojektowane z myślą o małych mieszkaniach – to z pewnością ułatwi Ci znalezienie odpowiedniego mebla!

Pojemna szafa do małego pokoju, czyli jaka? 

Jeżeli masz naprawdę mały pokój, szukaj mebli maksymalnie wykorzystujących przestrzeń. Można zrobić szafę na zamówienie, dzięki czemu uda się dopasować szafę pod kątem własnych potrzeb, jednak jest to rozwiązanie dość kosztowne. Na szczęście w sklepach istnieje spory wybór mebli gotowych, takich jak: 

  • duże szafy przesuwne,
  • funkcjonalne szafy narożne,
  • pojemne szafy wnękowe,
  • klasyczne szafy z pojedynczymi drzwiami.

Jak widać, nie ma większego problemu z tym, aby znaleźć odpowiedni mebel, który zmieści się w małym mieszkaniu, należy tylko przed zakupem sprawdzić wymiar szafy. Jest to istotne, ponieważ zbyt duży mebel optycznie przytłoczy wnętrze i utrudni swobodne poruszanie się po pokoju. Współczesna szafa systemowa pozwala na samodzielne dopasowanie modułów i zdecydowanie o tym, gdzie i na jakiej wysokości powinny znaleźć się półki, a gdzie mają wisieć wieszaki.

Jak wybrać szafę do każdego pokoju?

W przypadku małego pokoju sprawdzi się doskonale szafa przesuwna, ponieważ nie potrzebuje ona dodatkowego miejsca na otwarcie drzwi. Pojemna szafa przesuwna może stanąć bezpośrednim sąsiedztwie na przykład łóżka w sypialni – w ten sposób uda się zaaranżować wygodną garderobę, a dzięki rozsuwanym drzwiom z łatwością dostaniesz się do jej wnętrza.

Z kolei szafa narożna to świetne rozwiązanie do małego pokoju dziecka. Zmieszczą się w niej nie tylko ubrania, ale także książki, zabawki czy sprzęt sportowy. Jeżeli będzie ona dodatkowo wyposażona w drzwi przesuwne, stanie się naprawdę najlepszym wyborem do niewielkiego pokoju.

W przedpokoju lub nieustawnej kuchni można zbudować szafę wnękową, w której uda się dowolnie rozplanować półki. Dzięki zastosowaniu drzwi przesuwnych nawet wąskie szafy pozwolą maksymalnie wykorzystać cenną przestrzeń. Szafa wnękowa może sięgać do samego sufitu – góra mebla będzie przeznaczona do przechowywania rzeczy, po które sięgamy bardzo rzadko.

O czym pamiętać kupując dużą szafę?

Odpowiednio zaplanowane mieszkanie to miejsce. w którym wygodnie się żyje, a jednym z elementów wpływających właśnie na komfort życia są meble do przechowywania. W przypadku naprawdę niewielkiego mieszkania bardzo istotne jest, aby każda rzecz miała swoje miejsce. Pojemna szafa bez wątpienia pomoże utrzymać ład i porządek w każdym pomieszczeniu. 

W naprawdę małym pokoju szafa nie powinna zajmować całej ściany! Być może rozwiązanie takie wydaje się funkcjonalne, jednak z punktu widzenia estetyki, nie jest to najlepszy pomysł. Jeśli jednak nie masz możliwości innego sposobu aranżacji wnętrza i zamierzasz kupić mebel na całą ścianę, wybierz model z lustrem wbudowanym w drzwi szafy.

Lustro wizualnie otwiera wnętrze, pozwala także optycznie powiększyć przestrzeń, dzięki czemu pojemna szafa nie będzie robiła przytłaczającego wrażenia. Równie ważny, jak rozmiar szafy, jest jej kolor. Mała sypialnia czy mały pokój dzienny to miejsce idealne dla jasnych mebli.