Wybór odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziewczynki to nie tylko kwestia decyzji o tym, jak dobrać do jej potrzeb światło dzienne, ale również nocne. To drugie może się zresztą okazać o wiele bardziej wymagającym i przysporzyć wielu pytań, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Jakie światło będzie bezpieczne dla wzroku rozwijającego się dziecka? Czy postawić na klasykę czy na coś związanego z zainteresowaniami pociechy? Czy lampka dla czterolatki powinna być inna niż dla pierwszoklasistki? No i co najważniejsze: czy dziecko w ogóle powinno mieć lampkę nocną, skoro w nocy się śpi?
Jaka lampka nocna dla dziewczynki?
Zadając sobie pytania, co do wyboru oświetlenia nocnego dla dziewczynki, warto rozważyć na start dwie podstawowe kwestie: czy taka lampka ma dawać światło do czytania wieczorową porą, czy może po prostu zapewniać bezpieczeństwo pociesze, która boi się ciemności? W obu przypadkach oświetlenie będzie zupełnie inne! Mało tego, warto zastanowić się nad tym, czy dziecku nie przyda się i jedno i drugie?
Oświetlenie do czytania
Odpowiednia lampka nocna dla dziewczynki, jeśli ma być przeznaczona do czytania, bo dziecko jest już starsze i coraz chętniej sięga po różnego typu książeczki, powinna wyróżniać się odpowiednią intensywnością i barwą światła. Kluczowa tak naprawdę nie jest obudowa, a sama żarówka! Zakupy powinno się więc zacząć od dopasowania jakości światła do potrzeb związanych z czytaniem. Idealnie sprawdzi się tu światło ciepłe, ale nie ostre. Należy unikać żarówek o mocnym, białym świetle, które przypomina lampy szpitalne lub laboratoryjne – takie oświetlenie męczy wzrok, a on, nawet przy wieczornym czytaniu potrzebuje odprężenia. Dopiero po zdecydowaniu o tym, jaką wybierze się żarówkę, można przystąpić do zakupu samej lampki, dopasowując jej gwint, do gwintu wybranej żarówki. Co do wzorów, kolorów i wizualnego efektu lampki, dobrze jest o nie zapytać dziewczynkę, dla której ją kupujemy. W końcu jest już starsza, więc może wybrać to, co jej się podoba.
Ciepłe światło na lęki przed ciemnością
Inną kwestią jest wybór lampki, która ma ułatwić dziecku zasypianie wtedy, gdy zaczyna ono wykazywać strach przed ciemnością. Tego problemu nie powinno się lekceważyć, ani na siłę zmuszać dziecka do spania w wyciemnionym pokoju. Dobrze dobrana lampka nocna powinna mieć w tym przypadku ciepłe, wytłumione światło, które pozwoli dziewczynce zasnąć. Jednocześnie sprawdzą się tu też dodatki w postaci kręcących się elementów oświetlenia. Będą one uspokajały dziecko, łagodziły jego nerwy i przyspieszały zasypianie. Dobrym pomysłem może być również kupienie lampki, której kształt będzie przypominał np. ulubionego bajkowego bohatera dziewczynki. W takim towarzystwie zasypia się znacznie lepiej!