Przedpokój w bloku – jak go zaaranżować i dobrze urządzić?

Niezależnie od tego, czy przedpokój jest duży, czy mały musi być funkcjonalny. Przedpokój to zapowiedź tego, co zobaczymy w dalszej części mieszkania. Zobacz, jak urządzić przedpokój w bloku, by prezentował przemyślaną estetykę i ergonomię.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak dobrze urządzić i umeblować przedpokój w bloku?
 • Jakie meble najbardziej sprawdzą się w trudno ustawnym przedpokoju?

Wszystko jest ważne, kiedy projektujesz praktyczny przedpokój w mieszkaniu. Kolory ścian, oświetlenie, odpowiednie umieszczenie luster i dodatki. Jednak o ergonomii decydują meble – to one sprawiają, że przedpokój jest uporządkowaną przestrzenią, w której z łatwością przygotowujemy się do wyjścia lub witamy odpowiednio gości. Jakie rozwiązania zdadzą egzamin w małym przedpokoju oraz jak dobrze urządzić i umeblować przedpokój w bloku?

Przedpokój w bloku, a dobór mebli

O pewnych rzeczach musisz szczególnie pamiętać, zanim zakupisz szafki do przedpokoju. Pierwszym krokiem jest pomiar pomieszczenia i sprawdzenie jakim metrażem dysponujesz, by w kubaturę wnętrza doskonale wpasować obowiązkowe meble. Drugim krokiem jest dopasowanie stylistyczne wyposażenia do charakteru holu.

 1. Szafa do przedpokoju to obowiązkowy element praktycznego korytarza. Wielkość szafy do przedpokoju w bloku podyktowana jest rozmiarem wnętrza, ale funkcjonalna musi mieć minimum 55 – 60 cm głębokości. Do zainstalowania szafy wykorzystuj wnęki, a nawet wysokość pomieszczenia, ponieważ w korytarzach powyżej 2,5 m, możesz pozwolić sobie nawet na model mający 210 cm wysokości. Wykorzystuj każdy centymetr do przechowywania. Planując szerokość szafy, pamiętaj o pozostawieniu wolnego miejsca na wieszak i szafkę do butów, chyba że, jedno skrzydło mebla stanowi jej alternatywę. W małym przedpokoju super rozwiązaniem jest gotowy zestaw 3w1, gdzie pojedynczą szafę łączy się z wieszakiem i szafką na buty. Jeśli Twój przedpokój w mieszkaniu jest wąski, lepszym rozwiązaniem będzie szafa z przesuwnymi drzwiami, mająca na froncie lustro – powiększysz optycznie przedpokój.
 1. Wieszak – może mieć kilka opcji. Jeśli w przedpokoju brak miejsca, okrycia możesz chować bezpośrednio do szafy. Przemoczone płaszcze lepiej jednak jest powiesić w otwartej przestrzeni. Z pomocą przychodzi listwa ścienna z haczykami, która nie zabiera wnętrzu przestronności. Jej formę mogą stanowić także wyłącznie ozdobne zawieszki bezpośrednio umieszczane do ściany. Rozwiązanie 2w1, czyli połączenie wieszaka i pojedynczej szafy to praktyczny zabieg, dobrze aranżujący małe przedpokoje w bloku. Nie poleca się stosowania w takich wnętrzach niepraktycznych, wieszaków stojących, chyba że jest to model z drążkiem, zastępujący monumentalną szafę.
 1. Szafka na buty – w niektórych sklepach internetowych jest prawdziwym popisem kreatywności. Wersje łączone, w których taki mebel zespolony jest z siedziskiem, są mocno popularne, podobnie jak mini ławeczki z dodatkową półką na obuwie. Czasem szafką na buty jest bardzo wąska komoda, w której buty przechowuje się pionowo, oszczędzając limitowany metraż. Poszukując szafki na buty idealnej do małego przedpokoju warto odwiedzić internetowy sklep meblowy Edinos.pl. Sklepie Edinos.pl poza szafkami na obuwie oferuje wszystkie niezbędne elementy umeblowania oraz oświetlenia przedpokoju.

na zdjęciu meble do przedpokoju z oferty sklepu Edinos.pl

 1. Lustro – w małym przedpokoju zamontowanie tafli do awersu szafy doskonale zagospodaruje wnętrze. Innymi polecanymi rozwiązaniami jest:
 • montaż lustra na wewnętrznej powierzchni drzwi wejściowych,
 • wykorzystanie gotowego zestawu meblowego z załączonym lustrem,
 • powieszenie tafli na przeciwległej ścianie od szafy.

W funkcjonalnie wyposażonym przedpokoju w bloku nie powinno zabraknąć dobrze wydzielonych stref, które możesz zaadoptować, używając do tego odpowiednich mebli. Jak dobrze urządzić i umeblować przedpokój w bloku, kiedy ma on trudny układ?

Przedpokój w bloku – twórz komfortowe wnętrze

Wybór mebli uwarunkowany jest kubaturą przedpokoju. Inne sprzęty będą pasować do przedsionka, który jest symetrycznym, tradycyjnym wejściem, a inne do miejsca otwartego na salon bądź kuchnię. To nie są łatwe aranżacje, ale pewne zabiegi pomogą praktycznie zaaranżować korytarz.

W wydzielonym osobno korytarzu możesz zastosować tradycyjny lub współczesny aranż miejsca. W tradycyjnym przedpokoju w bloku zazwyczaj stoją klasyczne, drewniane meble i jasne ściany. Nieco większy metraż pozwala nawet na umieszczenie szafy, która w takim wnętrzu najczęściej ma składane lub przesuwane drzwi oraz lustrzane, szklane lub lakierowane fronty. Przedpokój nowoczesny to modułowe i kompaktowe rozwiązania, czyli szafy z teleskopowym wyposażeniem wieszaków i podświetlanym wnętrzem, szafki cargo na buty oraz zestawy meblowe 3w1, a także ukryte, dodatkowe schowki.

Przedpokój otwarty – to wymagająca aranżacja, ponieważ w granicach salonu musisz wyodrębnić miejsce wejściowe. Często komoda jest częścią wspólną, ustawioną w przedpokoju, ale dobrze wpisującą się w powierzchnię salonu, podobnie jak wąska konsola. Jeżeli przy wejściu masz zamiar umieścić mini zestaw meblowy, niech ma on ten sam wygląd, co meble w otwartej przestrzeni, by zachować jej harmonię. Możesz zrezygnować też zupełnie z mebli w tej części, wstawiając industrialny wieszak i metalową ławeczkę z półką na odstawienie butów.

Wąski i podłużny przedpokój – w tak trudnym wnętrzu najlepiej jest zrezygnować z szafy, jej monumentalność przytłoczony korytarz. Korzystniej jest ustawić tylko minimalistyczny wieszak i komodę, które otworzą wnętrze. Nad meblem możesz wykreować ciekawą galerię luster, które powiększą i rozświetlą małą, ciemną przestrzeń.

W przedpokoju w bloku sprawdzą się wybrane style mebli:

 • industrialne – złożone z lekkich metalowych rurek wieszaki, ławeczki, ażurowe komódki i szafki, które są uniesione na cienkich wspornikach, dodadzą wnętrzu lekkości i subtelności,
 • glamour – wąskie i szklane konsole, na metalowych, błyszczących wspornikach, szafki i lustra, które dodatkowo odbiją światło, czyniąc wnętrze przestronniejszym,
 • skandynawskie – jasne profile w połączeniu z litymi, cienkimi nóżkami ocieplają przedpokój, kreując w nim świetlistą, praktyczną i przyjemną aurę,
 • nowoczesne – przedpokój w bloku dobrze wygląda, jeśli do aranżacji użyjesz minimalistycznych, oszczędnych w formie mebli.

Oprócz reprezentacyjnej funkcji korytarz musi wygodnym i praktycznym miejscem. Jak dobrze urządzić i umeblować przedpokój w bloku? Zastosuj się do powyższych rad –ustal rozmiary i styl wyposażenia, a potem otwórz witrynę ulubionego sklepu internetowego i zamów odpowiednie meble.