Schody zabiegowe – czym są i jak pomogą w organizacji wnętrza?

Schody zabiegowe to obecnie szeroko stosowane rozwiązanie – spotkamy je zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i prywatnych domach czy mieszkaniach. Ich konstrukcja nie jest skomplikowana, a ponadto charakteryzują się ponadczasową elegancją, dzięki czemu sprawdzają się w wielu aranżacjach. Jak wykorzystać schody zabiegowe we wnętrzu, by nadawały mu funkcjonalności i szyku?

Schody zabiegowe – czym są i jakie są ich rodzaje?

Budowie domu towarzyszy zwykle wiele wątpliwości w zakresie możliwych rozwiązań architektonicznych i dekoracyjnych. Jednym z częstszych dylematów jest wybór odpowiednich i bezpiecznych schodów, umożliwiających przechodzenie pomiędzy piętrami budynku. Dwa obecnie najpopularniejsze warianty konstrukcyjne to schody zabiegowe oraz ze spocznikiem. Decyzja o wprowadzeniu do wnętrza danego rozwiązania powinna uwzględniać nie tylko kwestie estetyczne, ale także funkcjonalne. Ważny jest też oczywiście metraż przestrzeni, którą urządzamy.

Metalowe lub drewniane schody zabiegowe to takie, w których wykorzystano stopnie wycięte w kształt trójkąta lub trapezu, umożliwiające zmianę kierunku poruszania się. Najpopularniejszym wariantem są schody dwuzabiegowe, których przekrój jest U-kształtny. Podobne są schody o przekroju litery L oraz z zabiegiem w połowie ich wysokości. Inaczej niż schody ze spocznikiem, wszystkie schody zabiegowe pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni, a dodatkowo stanowią wygodniejszą i bezpieczniejszą alternatywę niż kręcone schody – a to docenimy zwłaszcza wtedy, gdy aranżowane wnętrze zamieszkują osoby starsze lub małe dzieci. Poza tym, aby schody zabiegowe były właściwie dopasowane do danej przestrzeni, przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na stronę skrętu zabiegu.

Schody zabiegowe – z czego można je wykonać?

Schody, jako jeden z elementów aranżacji wnętrza, powinny być stylistycznie dopasowane do reszty wystroju. We wnętrzu występują w podwójnej roli – chodzi nie tylko o ich funkcjonalność, ale i estetykę. Rozważając montaż schodów zabiegowych, warto także mieć na uwadze najpopularniejsze rozwiązania dotyczące tworzyw wykorzystywanych w ich produkcji.

Schody drewniane zabiegowe są wykonane z materiału pochodzenia naturalnego. Ich barwa może być różna w zależności od wykorzystanego drewna – można zastosować zarówno dąb, sosnę, jak i buk. Ponadto, możliwe jest także pomalowanie drewna na wybrany odcień, co otwiera przed nami kolejne możliwości aranżacyjne pod kątem stosowanych kolorów. Pamiętajmy, że drewniane schody sprawdzą się we wnętrzach bardziej przestronnych, ponieważ ich konstrukcja może wydawać się zbyt ciężka dla małych pomieszczeń.

Schody zabiegowe metalowe są rozwiązaniem dla wszystkich osób lubiących wnętrza chłodne, industrialne oraz nowoczesne. Metalowa rama pozwala na to, by zachować wrażenie lekkości konstrukcji, a także pozostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni. Z tego względu, schody tego typu sprawdzą się szczególnie w domach i mieszkaniach o niewielkim metrażu, czyli wszędzie tam, gdzie walczymy o cenne centymetry. Schody zabiegowe metalowe stanowią same w sobie świetną ozdobę wnętrza – mimo swojej delikatnej konstrukcji, przykuwają wzrok. Ponadto, wykorzystanie drewna na stopniach pozwala na ocieplenie aranżacji, a także dopasowanie schodów do reszty wystroju.

Schody zabiegowe betonowe to kolejne rozwiązanie – równie klasyczne i pełne zalet. Schody betonowe sprawdzą się świetnie w mieszkaniach z nutą minimalizmu – skandynawskich, industrialnych, japandi i nowoczesnych. Ponadto, są rozwiązaniem o wyjątkowej trwałości. Ich kolejną zaletą jest szereg możliwości wykończenia:

  • drewnem,
  • farbą,
  • wykładziną, chodnikiem bądź dywanem,
  • płytkami.

Schody betonowe dobrze wyglądają także pozostawione bez dodatkowego wykończenia, pokryte jedynie warstwą koloru. Mnogość możliwości wykończeń pozwala na ich personalizację i dopasowanie do reszty wnętrza, w którym się znajdą.

Schody zabiegowe – zalety

Schody – jako element wystroju zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny – powinien cechować się wygodą użytkowania i dodawać przestrzeni uroku. Niewątpliwie, schody zabiegowe sprawdzą się w większości budynków mieszkalnych i użytkowych. Ich kompaktowe rozmiary pozwalają na montaż również w niewielkich przestrzeniach, a mnogość form daje szansę wyboru odpowiedniego stylu.

Schody betonowe właściwe będą w budynkach z wydzielonymi klatkami schodowymi. Ponadto, są one ciche, a ich prostota pozwala na łatwą personalizację i dopasowanie do stylu budynku. Schody o metalowej konstrukcji stanowią nowoczesne, przykuwające wzrok rozwiązanie dla wnętrz o małym metrażu oraz wszystkich aranżacji opartych na współczesnej, dość minimalistycznej stylistyce. Schody wykonane z drewna pozwalają zaś na wprowadzenie do przestrzeni mieszkalnej naturalnego ciepła, a przy tym dostępne są na rynku w wielu wariantach.

Poszukując pomocy w zagadnieniach aranżacyjnych, możemy sięgnąć do Platformy Woodlove.to, która stanowi źródło wiedzy o stylach, kolorach i nie tylko!

Artykuł sponsorowany.