W celu doprowadzenia wody do domu można skorzystać z sieci wodociągowej lub zdecydować się na własną studnię. Chociaż korzystanie z usług wodociągów to pewnego rodzaju wygoda, własna studnia zapewnia niezależność. Pobór wody z wodociągów bywa też niemożliwy w niektórych miejscach. Warto więc posiadać na działce własne ujęcie wody w postaci studni.
Jaką studnię wybrać do domu? Czy wodę ze studni można pić bez obaw? Komu zlecić wiercenie studni i ile to kosztuje? Sprawdź!
Studnie – rodzaje i charakterystyka
Studnie najczęściej buduje się wówczas, gdy nie mamy możliwości przyłączenia domu do sieci wodociągowej lub jest to nieopłacalne. Studnię wybieramy często również wtedy, gdy mamy duże zapotrzebowanie na wodę do użytku gospodarczego, pojenia zwierząt hodowlanych czy podlewania ogrodu sporych rozmiarów. Zanim jednak zdecydujemy się na wiercenie studni, musimy poznać warunki wodno-gruntowe panujące na działce. Warto więc tę kwestię skonsultować z fachowcem.
Wyodrębnić możemy kilka rodzajów studni:
Abisynki – to studnie wąskorurowe. Na końcu rur zlokalizowany jest filtr siateczkowy, który zabezpiecza ujęcie przed zanieczyszczeniami i paskiem. Zwierciadło wody najczęściej znajduje się na głębokości sięgającej 7-8 m. Studnie wąskorurowe to doskonałe rozwiązanie na piaszczystych terenach.
Studnie kopane – studniami kopanymi nazywamy ujęcia służące do pobierania wody z płytkich warstw, które znajdują się tylko kilka metrów pod ziemią. Studnię kopaną można wykonać z użyciem betonowych kręgów (bardzo istotne są szczelne połączenia pomiędzy kolejnymi kręgami). Niestety, z uwagi na to, że woda czerpana jest z płytkich warstw, istnieje ryzyko, że będzie zawierać w sobie zanieczyszczenia mikrobiologiczne i chemiczne.
Studnie głębinowe – głębinowa studnia wiercona służy do pobierania wód głębinowych i wgłębnych. Woda czerpana jest z dużo głębszej warstwy wodonośnej, znajdującej się pod kilkoma nieprzepuszczalnymi warstwami. Studnia głębinowa składa się z rury osłonowej, rury filtracyjnej oraz obsypki wykonanej ze żwiru, która usprawnia dopływ wody. Do takich studni często wybierana jest pompa głębinowa (jednak wybór ten zależy od wielu czynników i warto skonsultować go ze specjalistą).
Studnia kopana czy studnia głębinowa – jaką wybrać?
Jaka studnia będzie najlepsza na działce domu jednorodzinnego? Wybór rodzaju studni powinien zależeć m.in. od głębokości zalegania wód gruntowych, od ich wydajności oraz jakości.
Najpłytsze studnie kopane, sięgające kilku metrów, czerpią wodę z pierwszej warstwy wodonośnej, nieosłoniętej warstwami nieprzepuszczalnymi. Woda ze studni kopanej może być więc zanieczyszczona różnymi substancjami przenikającymi przez powierzchniowe warstwy gleby i często nie nadaje się do spożycia bez przeprowadzenia procesów uzdatniania (jej uzdatnianie może być kosztowne). W przypadku, gdy zależy nam jednak tylko na jak najmniejszych kosztach wykonania samego ujęcia wody, można rozważyć tę opcję.
Natomiast jeśli nie mamy pewności co do jakości wody na działce, studnia kopana nie będzie dobrym rozwiązaniem. Może natomiast dobrze sprawdzić się w przypadku, gdy pobieraną wodę będziemy wykorzystywać do podlewania ogrodu czy wykonywania prac porządkowych, np. mycia samochodu, podłóg czy tarasu. Wówczas jednak wodę zdatną do spożycia należy pobierać z wodociągów.
W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się studnia głębinowa pozwalająca na pobór wody z dużej głębokości. Jej głębokość wynosi często kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów. Przebija się więc przez poszczególne warstwy gleby, które przyczyniają się do filtrowania wody. Między studnią a powierzchnią gruntu ulokowane są warstwy nieprzepuszczalne, dlatego taka woda jest mniej podatna na wchłanianie zanieczyszczeń i bywa zdatna do bezpośredniego spożycia.
Zawsze jednak konieczne jest badanie mikrobiologiczne wody. Zdarza się, że inwestorzy muszą dokupić dodatkowy sprzęt w postaci filtrów wody. Wierceniem studni głębinowej powinna zająć się profesjonalna firma.
Jaką firmę wybrać do wiercenia studni głębinowych?
Do wywiercenia studni głębinowej lepiej zdecydować się na usługi lokalnych fachowców. Dzięki temu możemy mieć pewność, że mają oni już spore doświadczenie w wykonywaniu odwiertów na danym terenie. Wybór lokalnych firm wpływa także na koszt tego typu prac.
Szukając zaufanych fachowców na terenie Podkarpacia i Małopolski, warto rozważyć ofertę firmy Hydra Studnie, która wykonuje profesjonalne odwierty nie tylko dla gospodarstw domowych, ale również dla przemysłu. Ponadto klient nie musi od razu pokrywać całych kosztów budowy. Firma oferuje spłatę wykonania odwiertu w wygodnych ratach oraz zapewnia pomoc w przypadku chęci uzyskania kredytu. Zleceniodawca nie pokrywa też kosztów pustych odwiertów.
Co więcej, Hydra Studnie zapewnia klientom profesjonalne doradztwo geologów, uszczelnienia instalacji, pompowanie oczyszczające, pomiar wydajności oraz profesjonalny montaż, który przewiduje jak najmniejszą integrację w strukturę działki.
Studnia głębinowa a prawo – co musisz wiedzieć?
Jeżeli nasza studnia nie przekracza głębokości ustalonej przepisami prawa i powstaje w celu zaspokojenia potrzeb indywidualnych, nie musimy uzyskiwać pozwolenia wodnoprawnego. Natomiast jeżeli studnię głębinową wiercimy na głębokość powyżej 30 m, a pobór wód będzie przekraczał średniorocznie 5 m³ na dobę, musimy uzyskać specjalne pozwolenie wodnoprawne. Więcej w tej kwestii znajduje się w artykule 395 Prawa wodnego, w punkcie 5 i 7.
Ponadto pamiętajmy, że ważne jest również odpowiednie usytuowanie studni na działce. Sporo informacji o tym znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (rozdział 6).
Ile kosztuje wykopanie studni?
Koszt wiercenia studni głębinowej ustalany jest najczęściej za metr odwiertu. Zależy on również od głębokości i rodzaju studni. Wiele firm oferuje bezpłatną, indywidualną wycenę poprzez swoją stronę internetową. Warto więc skorzystać z takiego rozwiązania. Ceny mogą różnić się także w poszczególnych województwach.
Pomimo że koszt takiego odwiertu może się wydawać duży, jest to inwestycja, która zwraca się bardzo szybko, a w dłuższej perspektywie czasu pozwala przeciętnej rodzinie na spore oszczędności w porównaniu do sieci wodociągowej. Zdarza się, że koszty eksploatacji studni głębinowej w perspektywie roku są porównywalne do miesięcznych rachunków za wodę czerpaną z wodociągu!