Styl hampton we wnętrzach – czym się charakteryzuje

Świeżość, lekkość i wysmakowana prostota – tak w kilku słowach można opisać styl hampton, który pojawia się we wnętrzach coraz częściej. Gustowny i elegancki, a przy tym sprawiający wrażenie niewyszukanego i nieskomplikowanego styl hampton nieustannie zyskuje zwolenników. Trudno się temu dziwić, bowiem wnętrza utrzymane w tym wyjątkowym stylu prezentują się nadzwyczajnie – luksusowo i przytulnie jednocześnie. Jak osiągnąć taki efekt, tworząc aranżację we własnych wnętrzach? Czym wyróżnia się styl hampton i jakie są jego najważniejsze założenia? Przekonajmy się!

Nuta historii, czyli początki stylu hampton

Styl hampton wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a konkretnie z północno-wschodniej ich części. Inspiracje do jego powstania zostały zaczerpnięte ze stylu wyróżniającego grupę miasteczek położonych nad morzem, słynących z eleganckich kurortów wypoczynkowych – The Hampton. Piaszczyste plaże, kojący szum fal, ciepłe słońce, lekka morska bryza, a wszystko to w towarzystwie luksusowych pensjonatów i eleganckich prywatnych rezydencji. Prawdziwa oaza relaksu i odpoczynku, która przyciąga rzesze turystów marzących o chwili wytchnienia w przyjemnym otoczeniu. Idealne miejsce do spędzania beztroskiego, wakacyjnego czasu. Wyjątkowy klimat tego miejsca jest na tyle urzekający, że każdy marzy o tym, by zatrzymać go na dłużej. Z myślą o tej idei, projektanci wnętrz, bazując na cechach wyróżniających luksusowe nadmorskie kurorty, stworzyli nawiązujący do nich styl – styl hampton, w którym dominują otwarte przestrzenie, subtelne kolory i luksusowe dodatki.

Znaczenie koloru

W stylu hampton duże znaczenie odgrywa kolorystyka. Zgodnie z jego założeniami kolory umieszczane we wnętrzu powinny być stonowane. Wśród nich pozycję dominującą najczęściej odgrywa piaskowa biel umieszczana przede wszystkim na ścianach, która optycznie powiększa wnętrza, dodając im świeżości i lekkości. Idealnym uzupełnieniem dla niej są neutralne odcienie, które doskonale się z nią łączą, efektownie prezentując się na jasnej bazie. Należą do nich odcienie szarości, błękit oraz granat. Takie połączenia kolorystyczne sprawiają, że wnętrza prezentują się szlachetnie i gustownie.

W stylu hampton nie ma miejsca na krzykliwe i mocno wyróżniające się detale. Każdy element wnętrza powinien uzupełniać koncepcję, tworząc spójną całość. Dopuszczalne są mocniejsze akcenty w postaci brązowych lub czarnych dodatków (np. rama lustra, stolik kawowy, lampa), stanowiące wizualny kontrast dla jasnych odcieni. Jednak nie mogą być one na tyle wyraziste, by przytłoczyć wnętrze. Powinny stanowić jedynie wyrazisty akcent, gustownie podkreślający neutralną bazę kolorystyczną dominującą w całej aranżacji.

Styl hampton i jego najważniejsze elementy

Kluczową rolę w założeniach stylu hampton bez wątpienia odgrywa odpowiednia kolorystyka. Jednak to niejedyny element, na który na warto zwrócić uwagę, tworząc aranżację wnętrza, zgodną z jego koncepcją. Duże znaczenie odgrywa również wrażenie przestronności pomieszczenia, charakterystyczne dla stylu hampton, który kocha duże, otwarte przestrzenie. Efekt ten można osiągnąć nie tylko przez wspomniane wcześniej zastosowanie bieli na ścianach pomieszczenia, ale także poprzez unikanie jego „zagracania”, a więc umieszczania w nim dużej ilości ozdób a także niepotrzebnych akcentów. Tworząc wystrój wnętrza, należy ograniczyć ilość umieszczonych w nim mebli i dodatków, aby sprawiało ono wrażenie przestronnego.

Wrażenie przestronnego wnętrza pozwala osiągnąć jeszcze jeden zabieg, a mianowicie zastosowanie dobrego i – co ważne – naturalnego oświetlenia, będącego kolejnym nieodzownym elementem stylu hampton. Pomieszczenia powinny być jasne i bardzo dobrze oświetlone. Nie może więc w nich zabraknąć dużych okien, zapewniających stały dostęp naturalnego światła słonecznego. Jego uzupełnieniem powinny stać się eleganckie lampy, które poza tym, że doświetlą pomieszczenie, dodatkowo staną się efektownym elementem wystroju wnętrza.

Styl hampton umiejętnie łączy ze sobą elementy nowoczesne z ponadczasową klasyką. Ukłonem w stronę tej ostatniej są drewniane podłogi, które powinny znaleźć się we wnętrzach. Ważne, by kolor desek umieszczonych na podłodze kontrastował z kolorem mebli, co pozwala zaakcentować obydwa elementy aranżacji. Dywany nie są konieczne. Podłoga powinna być dobrze wyeksponowana.

Ostatnim, choć wcale nie mniej istotnym elementem stylu hampton są meble i dodatki. To dzięki nim pomieszczenie staje się funkcjonalne i przytulne. To także za ich sprawą cała aranżacja nabiera odpowiedniego stylu. Ich wybór nie może więc być przypadkowy. Jakie powinny być meble i dodatki idealnie odzwierciedlające założenia stylu hampton? Z całą pewnością eleganckie. Luksus i elegancja to dwie najważniejsze cechy tego stylu. Dlatego szukając zarówno mebli, jak i dodatków do wnętrza warto zwrócić uwagę na to, z czego i w jaki sposób są wykonane. Materiały doskonałej jakości, mięsiste, naturalne tkaniny i wysokiej jakości drewno w połączeniu ze starannością wykonania i dbałością o detale sprawiają, że zarówno meble, jak i dodatki prezentują się szykownie i gwarantują doskonały efekt wizualny. Drewniane meble i białe subtelne dodatki, w otoczeniu miękkich ozdobnych poduszek i subtelnych zasłon, pomogą uprzytulnić piękne wnętrze i dodadzą mu klasy, idealnie wpisując się w założenia stylu hampton.