Wózki transportowe na budowę – rodzaje i przeznaczenie

Wózki transportowe to sprzęt, który znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie przemieszcza się duże i ciężkie przedmioty. Jednym z takich miejsc jest między innymi plac budowy, gdzie nie brakuje ciężkich i trudnych do przetransportowania materiałów. Jakie wózki transportowe na budowę są najczęściej wykorzystywane i jakie jest ich przeznaczenie?

Rodzaje wózków transportowych

Klasyfikacja wózków transportowych jest bardzo szeroka, ze względu na dużą różnorodność tych maszyn. Podstawowym kryterium podziału wózków transportowych jest sposób napędzania. Pod tym względem wyróżnia się wózki transportowe ręczne, napędzane oraz doczepne. Innym równie ważnym kryterium podziału jest sposób działania wózków. Mogą być to wózki naładowne, ciągnikowe lub podnoszące. 

Rodzaje i zastosowanie wózków transportowych na budowie

Plac budowy to miejsce, gdzie codziennie przenosi się i transportuje duże ilości materiałów budowlanych. Dlatego często wykorzystywanym i niezmiernie pomocnym środkiem transportu na budowie jest wózek transportowy budowlany.

Materiały budowlane często przechowywane są na paletach, dlatego jednym z najczęściej wykorzystywanych wózków transportowych są wózki widłowe, tak zwane paleciaki. Pozwalają one w szybki i prosty sposób przemieszczać palety z jednego miejsca do drugiego i umożliwiają udźwignięcie materiałów o ciężarze nawet do kilku ton. Bez ich pomocy transport materiałów budowlanych wymagałby znacznie więcej czasu i przede wszystkim pracy fizycznej.

Na placu budowy często transportowanym materiałem są również szkło lub wielkogabarytowe drewniane płyty. Ze względu na swoją charakterystykę wymagają one zastosowanie specjalnego wózka do przewozu długich i płaskich elementów. Wózki tego typu są stosunkowo lekkie, posiadają udźwig do nawet 800 kg oraz zapewniają stabilność i bezpieczeństwo ładunku podczas przewozu. 

Wynajem wózków transportowych budowlanych

Koszt zakupu wózka transportowego to dość spory wydatek. Można się na niego zdecydować, jeśli będzie wykorzystywany do codziennych zadań realizowanych w firmie. Jeśli jednak tego typu wózek potrzebny jest jednorazowo, nie warto inwestować tak dużej gotówki. Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów oferujących wynajem wózków transportowych (zob. https://dzwigamy.com/wozek-transportowy-glw800/).

Wózki transportowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej wykorzystywane są w magazynach lub halach produkcyjnych. Doskonale spełniają one swoją funkcję również na budowie.