Wszystko, co musisz wiedzieć o narożnikach na nóżkach i nie tylko

Aranżując salon, pewnie zastanawiasz się, jak zaplanować strefę wypoczynkową – czy postawić na sofę, fotele, a może na narożnik? Tym razem pod lupę weźmiemy narożnik. W związku z tym przygotowaliśmy praktyczny poradnik, z którego dowiesz się najważniejszych informacji o narożniku, co pozwoli Ci wybrać idealny model do swojego wnętrza. Zachęcamy do lektury!

Narożnik rozkładany, z funkcją spania czy nie?

Pierwszym parametrem, jakim musimy się zająć, jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć narożnik z funkcją spania, czy też nie. Wydaje się, że to właśnie narożniki rozkładane, czyli z funkcją spania, są bardziej praktyczne. Dzięki temu mamy mebel dwa w jednym, na którym spędzimy miło czas w ciągu dnia, a w nocy przeobrazimy w wygodne łóżko o standardowych wymiarach. 

Taki narożnik może służyć zarówno do spania okazjonalnego, na przykład gdy przyjeżdżają do nas goście, jak i do spania codziennego. Pamiętajmy jeszcze, by wybierać modele z pojemnikiem na pościel. Pozwolą one schować wszystko do środka, bez konieczności zabierania miejsca w szafkach.

Narożnik na nóżkach niskich czy wysokich?

Skoro najważniejszy parametr mamy już ustalony, to teraz możemy przejść do designu narożnika. I tak mamy do wyboru narożniki proste, stosunkowo niewielkie, jak i obszerne, z miękkimi poduchami i szerokim siedziskiem. Do tego każdy narożnik musi oczywiście na czymś stać. W tym przypadku możemy zdecydować się na narożnik na nóżkach niskich i szerokich, przypominających klocki lub cegiełki, albo na narożnik na nóżkach wysokich i smukłych. 

Drugi wariant prezentuje się zdecydowanie lżej, a ponadto można wówczas bez problemu wyczyścić podłogę mopem, odkurzaczem lub robotem sprzątającym. Co więcej, narożnik ma też nóżki w różnych wykończeniach i różnych kolorach, na przykład drewniane, czarne czy lustrzane.

Narożnik z dodatkowymi udogodnieniami – jakimi?

To nie koniec informacji, gdyż narożnik na nóżkach, poza funkcją spania, jest też wyposażony w inne udogodnienia. Mowa tutaj między innymi o schowkach, jakie znajdują się w bocznych oparciach wybranych modeli. Przykładowo dostępne są narożniki, które w oparciu mają wbudowany barek albo otwarte półki. Swobodnie zmieszczą się tutaj książki, gazety, pilot od telewizora czy pudełko chusteczek. 

By mebel ten był stał się jeszcze bardziej wielofunkcyjny, wprowadzono coś jeszcze – mianowicie w bocznym oparciu ukryto dwie małe pufy. Takie rozwiązanie jest idealne, gdy nie chcemy umieszczać w salonie dodatkowych foteli lub po prostu nie mamy na nie miejsca, a zdarzają się sytuacje, gdy potrzebujemy dodatkowych siedzisk.

Narożnik a aranżacja salonu – praktyczne porady

Na koniec zostawiliśmy jeszcze jedną, dość istotną kwestię. Mianowicie chodzi o wybór narożnika nie tylko w kontekście jego funkcjonalności, ale biorąc pod uwagę aranżację całego salonu. Oczywiście nie ma wątpliwości, że to właśnie narożnik znajduje się w jego centrum. Musimy zatem zwracać dużą uwagę na to, by korespondował on z jego stylem i charakterem. Narożniki mogą być obite najróżniejszymi tkaninami oraz występować w przeróżnych wariantach kolorystycznych. Tutaj wybór jest naprawdę spory, więc nikt nie powinien mieć problemu z dopasowaniem narożnika na nóżkach do swojego wnętrza.

To już wszystko, co chcieliśmy przekazać na temat narożników do salonu. Do Ciebie należy decyzja, na który się zdecydujesz? Czy będzie to narożnik z funkcją spania, czy nie, a może narożnik na nóżkach wysokich bądź niskich, czy jeszcze narożnik z dodatkami? Bez względu na to, który model wybierzesz, na pewno posłuży Ci wiele lat.