Wyposażenie łazienek – jakie powinny być odległości pomiędzy ceramiką łazienkową?

Wyposażenie łazienek obejmuje całą ceramikę łazienkową, meble oraz akcesoria niezbędne do wygodnego korzystania z pomieszczenia. Wybór właściwego wyposażenia bywa jednak sporym wyzwaniem.

Wyposażenie łazienek obejmuje całą ceramikę łazienkową, meble oraz akcesoria niezbędne do wygodnego korzystania z pomieszczenia. Wybór właściwego wyposażenia bywa jednak sporym wyzwaniem. Szczególnie obecnie, gdy producenci oferują nam niezliczoną ilość produktów. Podczas aranżacji wnętrza powinniśmy się kierować nie tylko walorami estetycznymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością.

Umywalki łazienkowe

Łazienka jest pomieszczeniem szczególnym, a jej funkcjonalne urządzenie bywa nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim należy bardzo dobrze przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza. W wyposażenie łazienek wpisuje się głównie ceramika łazienkowa. Jednak producenci tego typu produktów oferują nam znacznie więcej – m.in. meble łazienkowe czy akcesoria.

Łazienka ze względu na niewielki metraż nie jest łatwym wnętrzem do urządzenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość poszczególnych elementów wyposażenia łazienki. Zbyt duży prysznic, wanna czy umywalka mogą być problematyczne w użytkowaniu. Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na odległości pomiędzy wyposażeniem.

Jeżeli chodzi o umywalki łazienkowe, to przyjmuje się, iż wyposażenie tego rodzaju powinno być zamontowane przynajmniej 30 cm od ściany prostopadłej. Dodatkowo krawędź umywalki powinna być umieszczona od 80 do 85 cm od podłoża. Natomiast w przypadku baterii łazienkowej to należy ją zamontować od 25 do 30 cm nad umywalką. Warto również zaznaczyć, że pomiędzy umywalką, a pozostałymi elementami wyposażenia łazienki powinien być zachowany odstęp co najmniej 20 cm.

Wanna łazienkowa, prysznic i miska WC

W przypadku wanny łazienkowej jej brzeg powinien znajdować się od 55 cm do 60 cm nad powierzchnią podłogi. Jeżeli chodzi o odległość pomiędzy brzegiem a uchwytem baterii to jej wartość nie powinna być mniejsza niż 10 cm oraz nie większa niż 25 cm. Bardzo ważne jest również zachowanie wolnej przestrzeni pomiędzy wanną a umywalką. Projektanci zalecają, aby było to 20 cm. Jeżeli natomiast nasza łazienka jest na tyle mała, że wanny łazienkowe nie wchodzą w grę, wówczas możemy zdecydować się na prysznic.

Bateria prysznicowa powinna być umieszczona około 1 m nad brodzikiem. W przypadku słuchawki jest to natomiast 170 cm. Pomiędzy kabiną a miską WC należy zachować co najmniej 20 cm odległości. Natomiast pomiędzy kabiną prysznicową, a umywalką powinno być zachowane nie mniej niż 20 cm. Miskę WC należy umieścić przynajmniej 20 cm od ściany prostopadłej a jej krawędź powinna znajdować się pomiędzy 40 a 45 cm.