Zasłony zaciemniające i ich największe zalety. Gdzie się sprawdzają?

Zasłony zaciemniające pojawiły się na rynku jakiś czas temu i szybko zdobyły dużą popularność. Wiele osób nie wyobraża już sobie bez nich życia. Są świetnym wyborem dla ludzi, którzy lubią spać w całkowitej ciemności i nie tylko. W jakich wnętrzach sprawdzają się zasłony typu blackout? Jakie są ich największe zalety?

Zasłony zaciemniające – dlaczego warto w nie zainwestować?

Jest szereg powodów, które przemawiają za zakupem zasłony typu blackout.

  1. Zasłony zaciemniające są w stanie zatrzymać nawet około 90% promieniowania słonecznego. Polecane są więc osobom, które pracują w nocy i śpią w dzień oraz tym, którzy mają problem z zasypianiem. Zasłony blackout sprawdzają się z tego powodu w pokojach dziecięcych. 
  2. Okazuje się, że zasłony zaciemniające ograniczają straty energii. Eksperci szacują, że przez okna z domów ucieka nawet 20% energii cieplnej. Grube zasłony blackout mogą ją skutecznie zatrzymać w środku. 
  3. Niektóre zasłony zaciemniające stanowią dodatkowo barierę akustyczną. Ograniczają liczbę dźwięków, które docierają do domu czy mieszkania z zewnętrz. W wielu przypadkach niwelują hałas o 40%. 
  4. Zasłony typu blackout dobrze sprawdzają się nie tylko mroźną zimą, ale i upalnym latem. Dzięki nim wnętrze nie nagrzewa się zbyt mocno. 
  5. Warto też wspomnieć o tym, że zasłony zaciemniające zapewniają domownikom prywatność. Skutecznie chronią przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów.
  6. Nie można zapominać także o tym, że zasłony blackout są bardzo efektowne pod względem wizualnym. Nadają aranżacjom elegancji i charakteru. 

W jakich pomieszczeniach wykorzystać można zasłony zaciemniające?

W zasadzie zasłony zaciemniające wykorzystać można w każdym pomieszczeniu. Nieocenione są w salonie np. podczas oglądania filmów w słoneczne dni. Przydać się też mogą w czasie upałów, bo chronią przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Z tego samego powodu są idealnym wyborem do wszystkich pomieszczeń, których okna wychodzą na południu lub zachód. 

Dodatkowo zasłony typu blackout są wykorzystywane w wielu sypialniach i pokojach dziecięcych. Dzięki nim można łatwiej zasnąć i oddać się odpoczynkowi. Warto przy okazji wspomnieć o tym, że tego rodzaju tekstylia powodują lepsze wyciszenie pomieszczenia. Docenić to powinni przede wszystkim rodzice małych dzieci.

Trzeba więc przyznać, że zasłony zaciemniające to bardzo uniwersalne tekstylia okienne. Sprawdzają się doskonale w wielu pomieszczeniach i pasują do niemal każdej aranżacji.