Agregaty prądotwórcze do wykorzystania na budowie – czym powinny się charakteryzować?

Plac budowy to trudne pole do działania. Często będzie brakować tam energii elektrycznej, gdyż np. działka może nie mieć jeszcze podłączenia do stałej linii publicznego dostawcy. Zdarzają się też inwestycje budowlane związane ze stawianiem garaży czy innych budynków w miejscach, gdzie do najbliższego gniazda z prądem mamy kilkaset metrów. Co w takim przypadku zrobić? Najlepiej zainwestować w agregaty prądotwórcze!

Agregaty prądotwórcze są sprzętami, w które powinna zainwestować każda firma działająca w sektorze budowlanym. Dlaczego to tak istotne? Zapewniamy sobie tym samym niezależność i zwiększamy możliwości naszego podmiotu. To powinno przełożyć się na zwiększoną liczbę kontraktów i możliwość szerszego działania.

Jaki agregat prądotwórczy nadaje się na budowę?

Jeżeli podjąłeś już decyzję o zakupu agregatu do swojego przedsiębiorstwa budowlanego, czas na wybór odpowiedniego sprzętu. Na co zwrócić uwagę, kupując generator na plac budowy?

Podstawa to kwestia mocy. Sprzęt powinien być na tyle wydajny, aby skutecznie zasilić wszystkie niezbędne narzędzia. Pamiętaj, że urządzenia takie jak wiertarki czy młoty udarowe lub szlifierki kątowe wymagają naprawdę sporej mocy, najczęściej ponad 2000W. To oznacza, że dla pojedynczego narzędzia należy liczyć zasilanie agregatem o minimalnej mocy standardowej około 5-6kW. To zapewnia pełną wydajność i bezpieczeństwo.

Zwróć uwagę czy urządzenie ma system AVR (stabilizator napięcia), jakie koszty generuje oraz czy posiada możliwość generowania prądu trójfazowego (400V, tzw. siła). To istotne jeżeli chcesz np. zasilać dużą betoniarkę. Zwróć również uwagę na liczbę gniazd oraz system wspomagania rozruchu.

Mobilność to ważna kwestia!

Nie możemy zapominać oczywiście o mobilności. Nowy agregat prądotwórczy na budowę powinien posiadać zestaw transportowy z kółkami i rączką. Dzięki temu łatwiej załadować go na pakę pojazdu i zabrać w miejsce inwestycji. Pamiętaj, że waga sprzętu osiąga kilkadziesiąt kilogramów, a jego rozmiar również jest dość spory.

Agregaty budowlane przydają się podczas inwestycji firmowych, ale też w trakcie prac prywatnych. W dobie wszechobecnego kryzysu ekonomicznego i energetycznego, to zabezpieczenie się przed problemami z dostępem do energii – jest to niezwykle istotne w przypadku prowadzenia oraz rozwijania firmy budowlanej w praktycznie każdym sektorze.