Czy panele fotowoltaiczne można zamontować samodzielnie?

W ostatnim czasie panele fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność nie tylko wśród przedsiębiorców, ale także użytkowników prywatnych. Korzystanie z energii słonecznej jest bowiem teraz prostsze niż kiedykolwiek. Aby cały system działał poprawnie, należy go jednak właściwie zamontować. Warto więc zastanowić się, czy panele fotowoltaiczne można zamontować samodzielnie, czy trzeba będzie wynajmować firmę zewnętrzną.

Kto montuje panele fotowoltaiczne?

Przyjęło się, że panele fotowoltaiczne montują specjaliści. Ma to sporo sensu, ponieważ stosunkowo nowa technologia, jak systemy fotowoltaiczne, nie jest tak powszechna wśród domowych majsterkowiczów. Nie da się ukryć, że fotowoltaika w wykonaniu Silesia Solar, którzy doświadczenie w montażu paneli zdobywali przez lata może okazać się rozwiązaniem wygodniejszym i bezpieczniejszym od zakładania całego systemu samodzielnie. Warto bowiem zaznaczyć, że wyspecjalizowana firma nie tylko pracowała wcześniej przy podobnych instalacjach przez wiele godzin, ale przede wszystkim specjaliści powinni być w stanie zamontować panele fotowoltaiczne szybko i bez popełniania błędów. Jest to istotne, ponieważ podczas pracy z wysokimi napięciami, każda większa pomyłka może prowadzić do uszkodzenia instalacji, lub nawet uszczerbku na zdrowiu. Nie da się jednak ukryć, że podchodząc do montażu świadomie, możliwe jest jednak wykonanie go samodzielnie.

Czy panele fotowoltaiczne można zamontować samodzielnie

Sam montaż paneli fotowoltaicznych jest tym elementem procesu zakładania fotowoltaiki, który większość osób może wykonać samodzielnie we własnym domu. Nie da się jednak zaprzeczyć pewnym niebezpieczeństwom, szczególnie konieczności pracy na wysokości, w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu. Decydując się więc na samodzielny montaż fotowoltaiki, np. na dachu domu, dobrze jest wyposażyć się w uprząż BHP, którą należy przypiąć się w bezpieczny sposób. Nie można również zapominać o wcześniejszym przygotowaniu odpowiednich stelaży montażowych, do których bezpośrednio będziemy przytwierdzać poszczególne panele.

Czy można samodzielnie podłączyć panele fotowoltaiczne?

Aby montaż fotowoltaiki był zakończony, panele należy oczywiście połączyć w działający system i podłączyć do sieci elektrycznej. Ten element prac może sprawiać nieco więcej trudności, ponieważ większość prac przy prądzie o wysokim napięciu powinno być wykonywanych przez elektryka, który posiada właściwe uprawnienia. Samodzielne zamontowanie i podłączenie fotowoltaiki jest więc możliwe, jeśli posiadamy uprawnienia elektryczne oraz mamy możliwość bezpiecznego przeprowadzenie prac wysokościowych na dachu. Jeśli nie posiadamy odpowiednich pozwoleń, samo podłączenie instalacji będziemy musieli zlecić elektrykowi lub firmie od paneli fotowoltaicznych.

Jak więc widać, sam montaż paneli fotowoltaicznych można przeprowadzić nawet całkowicie samodzielnie. Zakładanie poszczególnych elementów systemu na dachu nie wymaga dodatkowych pozwoleń, a instalację elektryczną możemy podpiąć samodzielnie, o ile posiadamy uprawnienia elektryczne. Warto jednak zauważyć, że prace tego rodzaju mogą być dość niebezpieczne i ryzykowne, dlatego dobrze również rozważyć zlecenie montażu fotowoltaiki profesjonalnej firmie.