Czy spawarka MIG/MAG to wybór dla każdego?

Popularne migomaty wykorzystywane są zarówno w przemyśle ciężkim oraz maszynowym, jak i w branży samochodowej. Znajdują zastosowanie przy spawaniu cienkich i grubszych blach. Często spotyka się je w przydomowych warsztatach majsterkowiczów. A czy Ty masz już swoją spawarkę MIG/MAG? Jeśli nie, koniecznie sprawdź, na jaką warto się zdecydować.

Dlaczego warto postawić na migomat?

MIG/MAG to nieprzypadkowo najbardziej rozpowszechniona metoda spawania – pozwala na łączenie ze sobą całej gamy metali, poczynając od stali konstrukcyjnej niestopowej oraz nisko- i wysokostopowej, a kończąc na aluminium, miedzi i innych metalach nieżelaznych i ich stopach. Spawać możesz we wszystkich pozycjach, a sam proces nie tylko jest relatywnie tani i wydajny, ale też pozwala na uzyskanie dobrej jakości spoin. Mało tego – są tym lepsze, im większe są umiejętności spawacza, zatem możesz potraktować spawanie jako przygodę i wyzwanie.

Spawarka MIG/MAG – jaką wybrać?

W zależności od zakresu planowanych prac będziesz chciał nabyć urządzenie o konkretnych własnościach. Lepsze spoiny uzyskasz decydując się na półautomat inwertorowy, który nie tylko daje większe możliwości w optymalizacji nastaw, ale też jest lżejszy. Z drugiej strony, jeśli planujesz rzadsze sesje spawalnicze, spawarka MIG/MAG niskobudżetowa może okazać się równie dobrym wyborem. Porównując konkretne modele, np. z kategorii https://weldsystem.pl/10-spawarki-mig-mag sklepu internetowego Weld System, zwróć uwagę na parametry wydajnego spawania i dodatkowe funkcje urządzenia. 

Parametry wydajnego spawania

Podstawowym parametrem, który należy rozważyć jest amperaż. Maksymalny prąd spawania mówi bowiem o tym jak gruby materiał będziesz mógł spawać i jak gruby drut przy tym wykorzystać. Praktyczna zasada mówi o ~35 A na każdy milimetr grubości materiału, jednak nie zaszkodzi zdecydować się na silniejszą maszynę, gdyż łączy się z tym druga istotna charakterystyka, czyli cykl pracy. Podawany jako wartość procentowa, mówi o tym ile czasu z każdych 10 min spawarka MIG/MAG będzie pracować nim automatycznie się wyłączy w celu schłodzenia. 30% to absolutne minimum, ale celuj w 60%. Pracując bowiem na niższym prądzie niż maksymalny cykl może wydłużyć się nawet do 100%.

Dodatkowe funkcje

Jeśli poszukujesz sprzętu bardziej zaawansowanego, który posłuży Ci do prostszego generowania jeszcze lepszych spoin, np. podczas spawania cienkich blach, zadbaj, by był wyposażony w funkcję pulsu prądu – lub nawet podwójnej pulsacji. Stały łuk o małej mocy będzie przeplatany z pulsami wysokiego natężenia prądu, a wszystko tak dobrane, by formowana w pierwszej fazie kropla ciekłego metalu była w drugiej wtryskiwana bezzwarciowo z końca drutu na spoinę. Zredukujesz w ten sposób porowatość powierzchni. Wygodna jest w tandemie również funkcja synergii. Spawarka MIG/MAG w nią wyposażona sama dobiera prędkość podawania drutu i napięcie łuku na podstawie wybranej jego mocy.