Jak wybrać i zamontować profil schodowy?

Każdemu z nas zależy na tym, aby uniknąć szybkiego niszczenia się schodów. Żeby tak było, należy dbać o nie na różne sposoby, a jednym z nich jest zamontowanie profili schodowych. Są to elementy, których zadaniem jest chronić krawędzie przed ścieraniem, a także zapewnić domownikom bezpieczeństwo. Czym kierować się przy wyborze profili schodowych i jak je założyć? Podpowiadamy!

Jaki materiał profilu schodowego wybrać?

Na początek zastanówmy się, jak wybrać profil schodowy. Pierwszym krokiem jest wybór materiału, z którego będzie on stworzony. Jeżeli posiadasz schody drewniane, powinieneś postawić oczywiście na listwę drewnianą. Warto jednak pamiętać, że jej wytrzymałość jest zależna od rodzaju użytego drewna. Jako alternatywę można zastosować profil schodowy drewnopodobny. Jest on wykonany z płyt HDF lub MDF i charakteryzuje go dosyć duża wytrzymałość.

Jeżeli w Twoim domu znajdują się schody wyłożone płytkami ceramicznymi, wtedy warto zwrócić uwagę na profil mosiężny. Sposób jego wykonania sprawia, że znakomicie maskuje on nierówności oraz łączenia płytek. Do glazury i terakoty świetnie sprawdzi się listwa aluminiowa. Ten model charakteryzuje się dużą odpornością na działanie wody oraz na nacisk mechaniczny. Aluminium jest również odporne na skrzywienia.

Czym kierować się przy wyborze profilu schodowego?

A jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, wybierając profil schodowy? Przede wszystkim listwa musi mieć właściwości antypoślizgowe. Dostępne w sklepach modele wykorzystują tzw. ryflowanie lub specjalną wkładkę. Wybór konkretnego produktu zależy już od osobistych preferencji. Drugim ważnym kryterium jest kształt. Na rynku nie brakuje profili w postaci kątowników, półokrągłych czy owalnych. Należy je dobrać pod kątem wizualnym.

Duże znaczenie ma także sposób montażu. Niektóre modele listew wymagają przykręcenia do schodów, podczas gdy inne są samoprzylepne. Ta druga opcja jest znacznie wygodniejsza, jednak produkty z niższej półki mogą się po pewnym czasie samoistnie odklejać. Na koniec warto zwrócić uwagę na wymiary. Długość oraz szerokość listwy należy dostosować do konstrukcji posiadanych w domu schodów.

Jak zamontować profil schodowy?

W pierwszej kolejności należy zamierzyć schody. Dzięki temu zabiegowi można precyzyjnie przyciąć listwy, tak aby idealnie pasowały. Kolejnym krokiem jest przygotowanie powierzchni schodów. Należy usunąć z nich wszystkie nieczystości, aby powierzchnia była w pełni gładka. Pozwoli to na lepsze przyleganie kleju i tym samym łatwiejszy montaż profili.

Po uprzątnięciu powierzchni schodów można przejść do nakładania kleju. Na tym etapie kluczowe jest równomierne rozprowadzanie go na całej powierzchni listwy. Następnie można przejść do montażu panelu. Po przyklejeniu listwy, ważne jest, aby się upewnić, że dobrze przylega ona do schodów i nigdzie nie odstaje. Na koniec pozostaje sprawdzić, czy profil jest idealnie poziomy. Należy to zrobić z wykorzystaniem poziomicy.