Jak wybrać odpowiednią kołdrę?

Właściwy wybór kołdry ma duże znaczenie dla komfortu snu i gwarantuje efektywny wypoczynek. Najlepsze produkty mają na celu zagwarantować odpowiednią temperaturę podczas snu, a także właściwą wentylację ciała. Dowiedz się zatem, na jakie rozwiązania najlepiej postawić, aby zapewnić sobie wysokiej jakości sen.

Wybór odpowiedniego rodzaju kołdry

Podstawą przy wyborze kołdry jest zdecydowanie się na odpowiedni rodzaj. Dopasowany do pory roku i temperatury wewnątrz pomieszczenia zapewni niczym niezakłócony odpoczynek.

Kołdry puchowe to pierwszy rodzaj dostępnych na rynku produktów. Proponowane są przede wszystkim dla wymagających klientów. Wypełnienie puchowe gwarantuje właściwą wentylację, a także sprawia, że kołdra dobrze izoluje ciepło. Dobrze sprawdzi się w efekcie zarówno latem, jak i zimą. Wystarczy jedynie dobrać właściwą grubość wypełnienia.

Kolejną ciekawą propozycją są kołdry wełniane. Dzięki naturalnemu wykonaniu gwarantują świetne właściwości termoizolacyjne. Dodatkowo są niezwykle trwałe i mogą posłużyć przez wiele kolejnych lat. Rekompensuje to wyższy koszt zakupu.

Dużą popularnością na rynku cieszą się także kołdry syntetyczne, które przede wszystkim łączą świetne właściwości z niską ceną zakupu. Wykonane ze sztucznych materiałów kołdry posiadają podobne działanie termoizolacyjne, co rozwiązania z puchu i pierza. W dodatku modele syntetyczne wykazują się ponadprzeciętną trwałością i można z powodzeniem prać je w pralce.

Dobór kołdry do pory roku

Kluczowe jest również właściwe dopasowanie kołdry do pory roku i warunków panujących na zewnątrz. Dostępne na rynku rozwiązania dzielą się zasadniczo na zimowe i letnie.

Kołdry zimowe powinny charakteryzować się dobrą izolacją cieplną, która polega na utrzymaniu stałej temperatury pod przykryciem. Najlepiej sprawdzają się w tej roli kołdry naturalne z wypełnieniem z pierza lub puchu lub wełniane. Gramatura wypełnienia powinna wynosić 240-270 g/m2. 

Na lato zdecydowanie sensowniejsze jest sięgnięcie po lekkie i przewiewne kołdry. Ograniczają pocenie się i pozwalają na niezakłócony odpoczynek. Dobrym wyborem mogą być kołdry syntetyczne, jedwabne lub bawełniane. Najlepsze sklepy oferujące kołdry są w stanie zaproponować szeroki wybór produktów przeznaczonych na sezon letni.

Coraz większą popularnością cieszą się również kołdry całoroczne. Uniwersalne rozwiązania pozwalają bez względu na porę roku, uzyskać optymalne warunki do wypoczynku. Sprawdzą się przede wszystkim dla osób, które są w stanie regulować temperaturę w sypialni. Można będzie dzięki temu zawsze uzyskać optymalne warunki na czas snu.