Jak wybrać wentylator do salonu?

Wentylator to urządzenie, które w istotny sposób wpływa na funkcjonalność oraz komfort korzystania z salonu, zwłaszcza w upalne, letnie dni. Przy wyborze konkretnego modelu warto brać pod uwagę jego rodzaj, dostępną ilość miejsca oraz funkcje, które są nam niezbędne. Jak więc wybrać idealny produkt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania? Podpowiadamy!

Wentylator stojący czy kolumnowy do salonu?

Przy wyborze konkretnego rodzaju wentylatora do salonu należy brać pod uwagę dostępną przestrzeń, potrzebną wydajność oraz samą estetykę urządzenia. Jeśli chcemy schłodzić większy obszar, to dobrym rozwiązaniem będzie model stojący. Jest on także bardziej wydajny, jeśli chcemy szybko uzyskać szybkie ochłodzenie. Zazwyczaj takie urządzenia wyposażone są w możliwość automatycznego obrotu, dzięki czemu oferują także większe pokrycie.

Natomiast wentylator kolumnowy sprawdzi się lepiej w mniejszych i wąskich salonach. Jego istotną zaletą jest nowoczesny wygląd. Tym samym świetnie sprawdzi się do wnętrz urządzonych w tym stylu. Wentylator kolumnowy zajmuje także mało miejsca, więc dużo łatwiej wpasować go w stylistykę otoczenia. Wybierany jest zazwyczaj do miejsc, które nie wymagają intensywnego chłodzenia.

Jakie funkcje powinien posiadać wentylator do salonu?

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji wentylatora jest możliwość swobodnego ustawienia mocy nawiewu. Warto wybierać urządzenia dysponujące przynajmniej trzema opcjami prędkości. Niektóre wentylatory posiadają także tryb nocny, podczas którego urządzenie pracuje bardzo cicho przy zmniejszonej wydajności chłodzenia.

Niezwykle przydatną funkcją jest zdalne sterowanie. Siedząc wygodnie na kanapie w salonie, wystarczy, że sięgniemy po pilota, aby szybko zmienić tryb pracy urządzenia lub wyłączyć go całkowicie. W nowoczesnych modelach można także zaprogramować wentylator, aby automatycznie wyłączył się po określonym czasie. Jest to niezwykle przydatne np. podczas zasypiania.

Ciekawą funkcją wentylatora, która może przydać się w salonie, jest wbudowane oświetlenie. Niektóre modele są wyposażone także w możliwość regulacji natężenia światła, co może być bardzo użyteczne, jeśli planujemy czytać lub oglądać telewizję. Oczywiście wybierając wentylator z oświetleniem, należy upewnić się, że będzie on kompatybilny z istniejącym wyposażeniem i dekoracjami oświetleniowymi znajdującymi się w pomieszczeniu.

Do miejsc, w których znajduje się dużo urządzeń elektrycznych, warto wybrać model wentylatora z funkcją jonizacji. Sprzęty elektryczne generują jony dodatnie, które mogą wpływać negatywnie na samopoczucie i zdrowie użytkowników. Jonizator wbudowany w wentylator emituje jony ujemne, które neutralizują jony dodatnie, a także wspomagają oczyszczanie powietrza.