Nowy Dworzec Częstochowa Główna – jak będzie wyglądał?

Na zbliżający się wielkimi krokami start budowy nowego dworca kolejowego w Częstochowie, czekają nie tylko mieszkańcy miasta, ale również turyści, których rokrocznie przybywa tu coraz więcej. Stare, niefunkcjonalne perony mają zastąpić nowe, zaprojektowane zgodnie z rosnącymi potrzebami miasta i oparte o innowacyjne technologie. Budowa całego kompleksu ma ruszyć już w połowie roku 2021, więc do startu zostało niewiele czasu.

Projekt na Dworzec Częstochowa Główna – umowa podpisana

Dokumentację projektową najnowszej, częstochowskiej inwestycji powierzono konsorcjum, które składa się z firm TOP Projekt Marek Wawrzyniak, Studio Antonini oraz NStudio. Dzięki nim powstała już wizja tego, jak będzie wyglądał Dworzec Częstochowa Główna. Zgodnie z koncepcją, w obecnym miejscu poza dworcem PKP, powstanie również nowoczesne, ale zarazem proste i eleganckie centrum przesiadkowe dla linii autobusowych, zarówno miejskich, jak i dalekobieżnych.

Sam Dworzec Główny znajdował się będzie w miejscu aktualnego pawilonu wschodniego i zachodniego, ale usytuowany będzie w całkowicie nowych, przeszklonych budynkach. W tym sektorze znajdą się kasy biletowe, punkty informacyjne i umożliwiające wynajem samochodów, automaty biletowe i przejścia do podziemi. Pasaż górny zapełnią pomieszczenia do obsługi podróżnych, ale i księgarnia, miejsca zabaw dla dzieci czy restauracja. Ostatnia kondygnacja będzie typowo zapleczowa i obejmie pomieszczenia administracyjne i techniczne.

Fasada dworca zostanie stworzona na kształt biało-czarnego, paskowanego prostopadłościanu (część górna) oraz szklanej, wykończonej ciemnymi taflami przestrzeni dolnej. Część szklana zostanie wykonana z materiałów odbijających światło i antyrefleksyjnych.

Ciekawostką będzie zaprojektowana przy dworcu wieża zegarowa, która swoją stylistyką nawiąże do dawnego dworca tzw. Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i stanie się punktem wizerunkowym miasta. Na stronach internetowych związanych z koleją, można już znaleźć wizualizacje całej inwestycji i zobaczyć, jak bardzo po jej zakończeniu zmieni się wygląd tej części Częstochowy. Po oddaniu prac, zmodernizowany Dworzec Główny ma być wizytówką miasta i dla podróżnych z Polski i dla zagranicznych pielgrzymów odwiedzających Sanktuarium na Jasnej Górze.

Prace budowlane nad nowym dworcem mają ruszyć w połowie 2021 roku, a oddanie całości planuje się na rok 2023, przy czym nie jest to data sztywna i może być wydłużona w zależności od postępów prac i rozstrzygania poszczególnych przetargów. Kompleks finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i będzie pokryty środkami unijnymi.