Problem: gdzie wyrzucić opakowanie po dezodorancie?

Wiele osób poważnie podchodzących do segregowania śmieci i mających świadomość tego, jak jest ono ważne, zastanawia się często gdzie wyrzucić opakowanie po dezodorancie? Z jednej strony może wydawać się, że to plastik lub metal, a z drugiej wiemy, że w środku mogą pozostawać po aerozolach różne nietypowe substancje, więc czy na pewno należy się tego rodzaju pojemników pozbywać do kosza na tworzywa sztuczne?

Gdzie wyrzucić opakowanie po dezodorancie?

Odpowiedź jest tylko jedna: tak, żeby skutecznie i bezpiecznie dla środowiska pozbyć się wszelkiego rodzaju opakowań po dezodorantach, należy wrzucić je do pojemnika oznaczonego kolorem żółtym, czyli na metale i tworzywa sztuczne. Dezodorant w swojej obudowie jest tworzywem sztucznym, czasami z domieszką metalu, a czasami bez, dlatego właśnie tam się go pozbywamy.

Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w której dezodorant umieszczony jest w szklanej tubie czy flakonie. Wprawdzie takie coś jest dzisiaj rzadkością i naprawdę ciężko będzie trafić na takie dezodorant, ale jeśli już się zdarzy, to z racji typowo szklanej obudowy wówczas nie wrzucamy odpadu do metali i tworzyw sztucznych. Dobrym przykładem mogą tu być flakony po wodach perfumowanych czy toaletowych – zauważmy, że nie są one umieszczone w pojemnikach pod ciśnieniem, więc chociaż stanowią perfumy, to nie zaliczamy ich tak naprawdę do dezodorantów. Takie odpady trafią albo do pojemnika ze szkłem (jeśli zbliżone są do butelek po piwie czy napojach), albo – we wszystkich pozostałych przypadkach, do kosza na tzw. odpady zmieszane.

Klasyczny dezodorant w metalowej butelce, zarówno ten z plastikową nakrętką jak i końcówką wciskaną (to też plastik!), zawsze będą trafiać do kosza na metale i tworzywa sztuczne. Analogicznie rzecz dotyczy opakowań po dezodorantach w kulce lub w sztyfcie, więc warto o tym pamiętać.

Każdorazowo, kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, gdzie pozbyć się nietypowego odpadu, warto zapytać o to w urzędzie odpowiedzialnym w naszej gminie za segregację śmieci lub zadzwonić bezpośrednio do firmy, która śmieci odbiera. Dodatkowo, na większości stron gminnych znajdują się dzisiaj długie rozpiski tego, co wrzuca się do konkretnych pojemników, a co nie. Dobrze jest się wgłębić w takie adnotacje, ponieważ często odpady, których wyrzucenie wydaje nam się oczywiste, mogą być jednak traktowane zupełnie inaczej. Istnieje również możliwość skontaktowania się z punktami zbiórki tzw. selektywnych odpadów, gdzie bez problemu uzyskamy odpowiedź na pytanie związane z właściwą segregacją.