Projekty domów tanich w budowie o prostej bryle – jak optymalizować koszty budowy?

Budowa domu to duża inwestycja, której głównym założeniem jest stworzenie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni dopasowanej do potrzeb domowników, przy jednoczesnym ograniczaniu zbędnych kosztów. Czy istnieją jakieś sposoby na to, by zredukować koszty budowy domu?

Jak optymalizować koszt budowy? Postaw na prostą bryłę

Spośród wielu porad i wskazówek, które podpowiadają jak zmniejszyć koszty budowy domu, ta wydaje się najlepsza. Jednym z najlepszych sposobów na optymalizację kosztów budowy jest wybór projektu, który opiera się na prostej bryle. Takie rozwiązanie niesie za sobą bardzo dużo korzyści, a projekty domów tanich w budowie znajdziesz na domoweklimaty.pl.

Przede wszystkim koszt materiałów budowlanych i robocizny zmaleje w stosunku do projektu domu, który cechuje się niestandardowym kształtem. Projekt prostej bryły jest także łatwiejszy i szybszy do wykonania. Oznacza to, że sam proces budowy będzie postępować w szybkim tempie, a my będziemy mogli cieszyć się wykończonym domem w terminie. Projekt budowy domu o prostej bryle daje też spory potencjał do przyszłych inwestycji, takich jak stworzenie dobudówki lub zaprojektowanie ciekawego tarasu. 

Dostosuj powierzchnię domu do potrzeb domowników

Jak dobrze wiemy, projekty domów wyceniane są od metra kwadratowego. Choć wybór konkretnego projektu jest dla zainteresowanych dużym wyzwaniem, to jednak często dajemy ponieść się pokusie i decydujemy się na projekt o metrażu znacznie większym, niż jest nam to w praktyce potrzebne. 

Jedną z najważniejszych zasad, które prowadzą do optymalizacji kosztów budowy domu, jest decyzja o wyborze projektu, którego metraż jest dostosowany do naszych potrzeb. Szukajmy projektów z otwartą kuchnią i salonem, co optycznie zwiększa przestrzeń, a przy okazji stanowi niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Dodatkowo pamiętajmy o ergonomicznym wykorzystaniu wszystkich dostępnych pomieszczeń. Czy faktycznie potrzebujemy dwóch łazienek? Czy dodatkowe pomieszczenie na garderobę jest konieczne? Zawsze podczas decyzji pamiętajmy o cenie za metr kwadratowy. 

Garaż w bryle? Sposób na optymalizację kosztów

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie projekt domu, który nie uwzględnia także budowy garażu. Dzisiaj samochód to podstawa w każdej rodzinie, a wartość garażu podczas mroźnych zim jest nieoceniona. Dodatkowo garaż często pełni funkcję warsztatu oraz miejsca przechowywania narzędzi.

Garaż to jednak spory koszt, szczególnie gdy decydujemy o postawieniu obiektu wolnostojącego. W takim scenariuszu musimy liczyć się z dodatkowym kosztem sięgającym nawet 40 tysięcy złotych. Czy zatem musimy zrezygnować z garażu, jeśli naszym celem jest ograniczenie wydatków związanych z budową domu? Wcale nie!

Jednym z najlepszych pomysłów jest wybór projektu zakładającego budowę garażu w bryle budynku. To oczywiście także koszt, jednak nieporównywalnie mniejszy niż alternatywa. W takim przypadku oszczędzamy na materiałach, przyłączach oraz czasie potrzebnym do wykończenia całej budowy. 

Czy piwnica jest potrzebna?

Choć wielu z nas marzy o domu z podpiwniczeniem, to jednak musimy zweryfikować koszty takiej inwestycji. A te niestety są wysokie i często zwiększają ogólne koszty nawet o kilkadziesiąt procent. Sam fakt posiadania piwnicy dodatkowo wiąże się z podwyższonymi kosztami eksploatacji domu w przyszłości, nie mówiąc już o dłuższym czasie realizacji budowy. Jeśli zatem szukamy oszczędności, zrezygnujmy z piwnicy.