Przegląd dostępnych metod budowy basenów ogrodowych

Basen w ogrodzie to marzenie wielu właścicieli domków jednorodzinnych. Zanim jednak przejdzie się do realizacji inwestycji, trzeba zdecydować się na konkretny sposób budowy. Można wyróżnić dwa podstawowe: basen budowany z bloczków betonowych oraz basen prefabrykowany z drewnianą niecką. Co warto wiedzieć o każdym z nich? Odpowiadamy!

Basen budowany z bloczków betonowych

W pierwszej kolejności weźmiemy na warsztat basen budowany z bloczków betonowych. Budowę należy rozpocząć od wykonania wykopu o wybranych wymiarach. Po zakończeniu należy w wykopie zrobić podsypkę żwirową oraz wykonać na dnie siatkę zbrojeniową. Jest to moment, w którym osadza się spust denny oraz wprowadza zbrojenie na trzpienie.

Do kolejnego etapu potrzebne będą bloczki do budowy basenów . Potem przychodzi czas na murowanie niecki. Trzeba jednak pamiętać o zostawieniu miejsca na słupy zbrojeniowe. Następnym zadaniem jest otynkowanie niecki, umieszczenie w niej niezbędnych elementów i założenie instalacji

Następny etap prac obejmuje wykonanie izolacji basenu od strony zewnętrznej, docieplenie ścian oraz wykonanie osypki. Po wykonaniu tych zadań można przejść do dalszego wykańczania. Obejmuje ono wyłożenie niecki wykładziną, pokrycie krawędzi listwami oraz zamontowanie folii. Na koniec wystarczy zamontować pozostałe elementy i napełnić basen wodą.

Basen prefabrykowany z drewnianą niecką

Czas na opis budowy drugiego rodzaju basenu. Rozpoczynamy ją od wykonania prac ziemnych. W pierwszej kolejności należy stworzyć wykop, a następnie jego dno zagęścić i utwardzić piaskiem. Wykonuje się to za pomocą zagęszczarki i walca. Na tak przygotowanym gruncie można rozpocząć montowanie szkieletu basenu. Jest on wykonany z rozporów stalowych galwanizowanych oraz belek.

Kolejnym krokiem jest obicie ścian wodoodporną sklejką. Jej zadaniem jest zapewnić odpowiednią izolację. Po zakończeniu tej pracy należy ponownie zagęścić dno, a następnie wyłożyć je matami izolującymi. Są one montowane także na ścianach. Na koniec całość trzeba wyłożyć folią PCV. Następnie można przejść do montowania urządzeń obsługujących basen.

To już prawie koniec budowy basenu. Po przeprowadzeniu wszystkich powyższych prac konstrukcję można wypełniać wodą. Na koniec pozostaje wykończenie otoczenia basenu. Jego styl zależy już od preferencji osób, do których należy ogród. Może być to np. wykończenie drewniane lub betonowe. Wybierając ją, warto zwrócić uwagę na styl domu.