Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie dla komfortu domowników, a także ich zdrowia ma temperatura w mieszkaniu. Z tego powodu wielu właścicieli domów przegrzewa pomieszczenia lub wręcz przeciwnie — nie dogrzewa ich, przez co narażeni są na przeziębienie. Jeżeli któryś z domowników jest w trakcie infekcji, warto więc zadbać nie tylko o to, aby dostarczyć mu potrzebne leki na przeziębienie i grypę, ale zapewnić także właściwą temperaturę i nawilżenie powietrza, ponieważ mają one niebagatelny wpływ na przebieg choroby. Jakie wartości tych parametrów są optymalne? Podpowiadamy.
Jaka jest optymalna temperatura w mieszkaniu?
Optymalna temperatura w mieszkaniu powinna wynosić między 20 a 22°C. Parametr ten trzeba jednak dostosować do preferencji i wieku, a także płci domowników, pory roku i kilku innych czynników. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że optymalna temperatura we wnętrzu, w którym przebywają zdrowe i odpowiednio ubrane osoby musi wynosić minimum 18 stopni, a w przypadku osób starszych, schorowanych lub dzieci — minimum 20 stopni.
Z tego powodu w mieszkaniach, w których przebywają osoby przeziębione, powinniśmy zadbać nie tylko o wyposażenie ich na przykład w leki na katar, ale także utrzymywanie właściwej temperatury. Ze względu na to, że infekcja powoduje, że organizm chorego jest osłabiony, zgodnie z wytycznymi WHO minimalna temperatura w takim wnętrzu powinna wynosić 20 stopni, może być jednak wyższa.
Temperatura w łazience
Optymalna temperatura w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia, gdzie osoba chora odpoczywa i przyjmuje leki na przeziębienie i grypę to 20-22 stopnie. Jednak w tych wnętrzach pacjent jest ubrany i często leży pod kocem lub kołdrą. W łazience z kolei temperatura musi być wyższa, aby móc komfortowo się wykąpać. Zaleca się więc utrzymywanie w tym pomieszczeniu temperatury w zakresie 22-24 stopni. Dodatkowo warto wiedzieć, że podczas infekcji chory może inaczej odczuwać ciepło, dlatego w niektórych przypadkach podane temperatury mogą być dla niego zbyt niskie.
Przeziębienie a wilgotność powietrza w mieszkaniu
Temperatura nie jest jedynym parametrem, który warto obserwować i w razie potrzeby regulować, jeżeli w mieszkaniu przebywają osoby chore. Bardzo istotna jest także wilgotność powietrza. Jeżeli jest ono zbyt suche, może powodować przesuszenie śluzówki i nasilać objawy infekcji. W takiej sytuacji nawet leki na katar mogą mieć mniejszą skuteczność i działać krócej, ponieważ błona śluzowa nosa chorego przebywającego w takim mieszkaniu jest stale przesuszana. Warto więc zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić minimum 40%.