Ściereczki, które warto mieć w domu, by ułatwić sobie sprzątanie

Mogłoby się wydawać, że wybór czegoś tak prozaicznego jak ściereczka do kurzu czy szyb nie powinien przysparzać trudności. Z drugiej strony są to jedne z najczęściej używanych akcesoriów do sprzątania, dlatego warto poświęcić im nieco czasu. To dzięki nim jesteśmy w stanie szybko wyczyścić każdą powierzchnię. Nowoczesne ściereczki nie są zwykłymi kawałkami materiału – każda z nich ma szereg cennych właściwości ułatwiających sprzątanie i zapewniających świetne efekty. W jakie rodzaje ścierek warto się zatem zaopatrzyć, aby proces czyszczenia przebiegał sprawniej?

Najlepsze ściereczki kuchenne

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, gdzie każdego dnia dużo się dzieje. Gdy przygotowujemy posiłki, tłuszcz pryska na kuchenkę i ściany, a resztki składników i brudne naczynia walają się na blatach. Ze względu na ilość i różnorodność zabrudzeń ważne jest, aby ścierki kuchenne były odpowiednio chłonne i jednocześnie wytrzymałe. Istotna jest także możliwość prania w wysokiej temperaturze (60°C). Obecnie coraz częściej sięgamy po ścierki wykonane z mikrofibry lub z włókna bambusa. Wynika to właśnie z ich wysokiej wytrzymałości oraz chłonności. Co więcej, używając ich, nie musimy stosować dodatkowych detergentów.

Ścierki z mikrofibry znakomicie nadają się do usuwania rozlanych płynów, okruszków pieczywa, a także do czyszczenia płyty indukcyjnej. Ważną zaletą mikrofibry jest doskonała chłonność przy jednoczesnym niepozostawianiu smug. W kuchni mogą też przydać się ściereczki na rolce, które stanowią świetną alternatywę dla jednorazowych papierowych ręczników. Można wykorzystać je do przecierania blatów na sucho. Ich atutem jest trwałość – jeden kawałek może zostać użyty kilka razy.

Jakie ścierki do sprzątania kurzu?

Regularne usuwanie kurzu z powierzchni mebli to jeden z podstawowych etapów sprzątania. Niestety może to zajmować sporo czasu – zwłaszcza jeśli nie dysponujemy odpowiednimi akcesoriami. Najlepsze ścierki to te, które już po jednym przetarciu pozostawiają powierzchnię suchą, czystą i pozbawioną smug oraz zacieków. W ogromnym stopniu przyśpieszają one sprzątanie. W tym przypadku również znakomicie sprawdzą się ściereczki z mikrofibry. Materiał ten skutecznie radzi sobie z usuwaniem kurzu. Wykonanych z niego ścierek można używać zarówno na sucho, jak i na mokro.

Cieniutkie włókna mikrofibry bardzo dobrze zbierają kurz. Nie trzeba zatem martwić się, że w wyniku przecierając mebel, rozprowadzimy brud po jego powierzchni. Sprawia to, że ścierki z mikrofibry sprawdzają się tu lepiej niż bawełniane. Co więcej, nie przenoszą one kurzu z mebla na mebel, bowiem są w stanie zatrzymać go w środku. Docenimy to zwłaszcza podczas sprzątania trudno dostępnych powierzchni.

Ściereczka do szyb – skuteczny sposób na smugi

Czyszczenie okien i luster wcale nie musi być uciążliwe. Jeśli dysponujemy odpowiednimi ściereczkami, możemy zapomnieć o uciążliwych smugach. Choć wiele osób ma swój własny system mycia szyb, przetarcie ich na sucho jest etapem, którego nie można pominąć. W tym celu warto zaopatrzyć się w ścierki z wiskozy dostępne w sklepie York. Nadają się one nie tylko do mycia szyb i wycierania ich na sucho, ale również do polerowania. Miękki, delikatny materiał nie zostawia smug ani zarysowań, a zatem można z powodzeniem wykorzystać go do czyszczenia szklanych powierzchni. Jeśli zależy nam na perfekcyjnie czystym lustrze, zdecydowanie warto mieć je na wyposażeniu.

Do mycia szklanych powierzchni doskonale nadają się też ściereczki z mikrofibry. Jak widać, są to wyjątkowo uniwersalne produkty. Podobnie jak wiskoza, mikrofibra jest odpowiednio delikatna, a zatem nie trzeba przejmować się przypadkowymi zarysowaniami. Dobra informacja jest również taka, że zapewnia ona połysk i nie pozostawia smug. Znakomitym wyborem będą modele dwustronne – jedna strona jest przeznaczona do mycia, zaś druga do polerowania.

Ściereczki do zadań specjalnych

Na wyposażeniu warto mieć także specjalne ściereczki do czyszczenia określonych rodzajów powierzchni. Szczególną ostrożność należy zachować podczas usuwania kurzu ze sprzętów elektronicznych. Najlepiej sprawdzą się tu ścierki antystatyczne. Nadają się one zwłaszcza do czyszczenia ekranów – np. LCD. Materiał zapobiega elektryzowaniu, a specjalne włókna doskonale radzą sobie z usuwaniem kurzu. Takie akcesoria wykorzystamy do wyczyszczenia telewizora, smartfonów oraz tabletów i komputerów.

Produktem do zadań specjalnych jest też ściereczka z nanosrebrem o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i antywirusowych. Stanowi ona połączenie włókien naturalnych i sztucznych, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała. Wyróżnia ją brak ryzyka namnażania się drobnoustrojów we wnętrzu, dlatego można z powodzeniem wykorzystać ją np. do czyszczenia stołu w jadalni czy kuchennego blatu. Dzięki jonom srebra ścierka na długi czas zachowuje świeżość, zatem nie trzeba martwić się nieprzyjemnym zapachem. Ściereczki to akcesoria, które wyróżniają się stosunkowo niską ceną. Warto zatem kupić kilka sztuk przeznaczonych do różnych powierzchni, aby sprzątanie przebiegało szybko i sprawnie.