Trudno wyobrazić sobie typowe, polskie osiedle bez wiaty śmietnikowej. Nic w tym dziwnego, gdyż jest ona nie tylko funkcjonalna, ale również – jeśli jest odpowiednio zaprojektowana – stanowi ciekawe uzupełnienie aranżacji osiedla. Co warto wiedzieć na ten temat w kontekście jej zastosowania, konstrukcji i funkcjonalności?
Co to jest wiata śmietnikowa?
Wiata śmietnikowa to prosta budowla, która jest osadzona na specjalnym fundamencie. Ma ona najczęściej charakter bryły (cztery ściany + zadaszenie), aczkolwiek jej ściany nie tworzą zamkniętej struktury. Jak sama nazwa wskazuje, wiaty te służą głównie do przechowywania śmieci, ale też do zabezpieczania ich przed np. zwierzętami. Dzięki temu otoczenie bloków i kamienic może być utrzymane w czystości.
Zalety i wady wiat śmietnikowych
Niewątpliwą zaletą wiaty śmietnikowej jest możliwość wygodnego i w miarę estetycznego składowania śmieci. Dzięki temu nie walają się one np. w bliskim sąsiedztwie bloków i samych mieszkań. Obecność wiat sprawia, że osiedle utrzymane jest we względnej higienie i czystości. Zaletą jest też możliwość łatwego i szybkiego wywozu śmieci z jednego, przeznaczonego do tego miejsca. Co do wad, to wiaty te są często nieestetyczne. Sporym wyzwaniem jest też utrzymanie ich w czystości.
Wiata śmietnikowa przy bloku i domu
Montaż wiaty śmietnikowej przy domu lub bloku jest jak najbardziej wskazany, gdyż dzięki niej przechowywanie śmieci jest o wiele wygodniejsze. Warto jednak pamiętać, że obiekt ten może znajdować się jedynie w ściśle określonym miejscu i to w odległościach dopuszczalnych przez obowiązujące prawo budowlane.
Wiata śmietnikowa – pozwolenie czy zgłoszenie?
Ze względu na swój niewielki rozmiar (do 50 metrów kwadratowych) wiaty śmietnikowe D-BOX nie wymagają zarówno pozwolenia jak i zgłoszenia w Urzędzie Miasta lub Gminy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku większych obiektów, istnieje konieczność ich zgłoszenia do stosownej jednostki administracyjnej. Należy podkreślić, że montaż wiat nie wiąże się z w/w obostrzeniami również wtedy, gdy na każde 1000 metrów kwadratowych zabudowane będą maksymalnie dwie takie konstrukcje.
Wiaty śmietnikowe – materiały
1. Wiaty drewniane, panelowe – to najprostsze, a zarazem najtańsze warianty wiat śmietnikowych. Ich zaletą jest szybki montaż, a także ciekawa aranżacja. Typowa wiata drewniana jest pokryta specjalnymi panelami, które sprawiają, że jej wygląd staje się oryginalny i niepowtarzalny. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które chciałyby postawić ją w bliskim sąsiedztwie domu.
2. Wiaty stalowe, metalowe – to konstrukcje o zwiększonej odporności na oddziaływania mechaniczne. Wyróżniają się one prostą konstrukcją, dużą wytrzymałością mechaniczną i krótkim czasem budowy. Co ważne, wiaty stalowe to obiekty idealne dla różnych osiedli. Ich budowę zlecają zwykle wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Rodzaje wiat śmietnikowych
1. Wiaty na rowery – to proste budowle, które najczęściej wykonane są ze stali. Zapewniają one dość dużą przestrzeń, a także chronią przed padającym z ukosa deszczem lub śniegiem. Wiaty rowerowe posiadają specjalne uchwyty, do których można łatwo przymocować wybrany jednoślad.
2. Wiaty dla palaczy – to funkcjonalne budowle, które zapewniają optymalny komfort palenia tytoniu. Wiaty te skutecznie chronią przed deszczem, a nawet silnymi powiewami wiatru. Charakterystyczną cechą tychże wiat jest dość otwarta struktura, która pozwala na efektywniejsze odprowadzanie toksyn.
3. Wiaty na gazy techniczne – to specyficzne budowle, które są przeznaczone do przechowywania różnych rodzajów gazów, w tym rzecz jasna produktów łatwopalnych. Wiaty na gazy techniczne zapewniają szybką wentylację i – co ważne – są pozbawione elementów, które mogłyby prowadzić do iskrzenia i zapłonu gazów.
4. Wiaty z pomieszczeniem gospodarczym – to budynki, które można wykorzystać jako np. pomocnicze pomieszczenia techniczne. Na ich terenie mogą znajdować się narzędziownie, pomieszczenia do przechowywania różnych surowców itd. Wiaty te wyróżniają się zabudowaną, litą konstrukcją i stosunkowo dużymi, ułatwiającymi widoczność oknami.
5. Osłony śmietnikowe – to proste konstrukcje, wewnątrz których można składować śmieci. Ich konstrukcja uniemożliwia np. ciągłą eksplorację ze strony zwierząt, a także zabezpiecza odpady przed bezpośrednim oddziaływaniem deszczu i innych czynników atmosferycznych.
Ile kosztuje gotowa wiata śmietnikowa?
Cena gotowej wiaty śmietnikowej zależy od wielu różnych czynników. Ma na nią wpływ m.in. rozmiar wiaty, zastosowanie określonych materiałów, rodzaj zabezpieczeń, a także kształt i forma zabezpieczenia przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Ceny takich wiat zaczynają się już od 5 tysięcy złotych i zwykle oscylują w granicach od 7.5 do 10 tysięcy.
Gdzie kupić wiaty śmietnikowe?
Gotową zabudowę śmietnika realizuje producent wiat śmietnikowych D-BOX. Co ważne, sprzedawca wymaga zwykle przygotowania gruntu pod budowę wiaty. Oznacza to konieczność własnoręcznego wykonania podstawy betonowej lub też – opcjonalnie – wylania fundamentu. Co ważne, niektórzy producenci wiat oferują usługę wykonania go w ramach zamówionej inwestycji.